Pływając z zegarkiem – jak rozumieć klasy wodoszczelności zegarków?

0
2200

Współcześnie produkowane zegarki to coraz częściej nie tylko czasomierze, ale urządzenia wykorzystujące współczesną technikę do codziennego aktywnego wypoczynku czy pracy. Dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia szczególnie istotna jest kwestia wodoszczelności zegarka. Jak rozumieć klasy wodoszczelności zegarków określane przez mało czytelne na pierwszy rzut oka symbole i z jakim zegarkiem można bezpiecznie pływać lub nurkować – warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia.

Choć na wielu zegarkach znajdziemy napis umieszczony z tyłu: waterproof lub water resistant, nie oznacza to, że są one w pełni wodoszczelne. O tym, w jakim zakresie zegarek znosi kontakt z wilgocią i wodą świadczą klasy wodoszczelności opisywane zazwyczaj w ilościach atmosfer (symbolem ATM / Bar) lub w metrach dopuszczalnej głębokości zanurzenia (symbol m) na tylnej części tarczy zegarków. Na wodoszczelność zegarków wpływa ma przede wszystkim materiał, z jakiego wykonana została koperta, szkło zegarka, jego poszczególne elementy, systemy uszczelniające kopertę, koronkę oraz przyciski urządzenia.

Jeżeli znajdziemy więc na deklu lub tarczy zegarka wyłącznie opis waterproof lub water resistant, bez podania klasy wodoszczelności, nie próbujmy zanurzać się z nim w wodzie. Uważajmy też przy myciu rąk, bowiem nawet przypadkowe zachlapanie wodą może spowodować uszkodzenie mechanizmu zegarka.

O wodoszczelności zegarka możemy mówić dopiero w przypadku znalezienie na deklu lub jego tarczy oznaczeń z symbolem ATM, z których najniższą klasę wodoszczelności stanowi 3 ATM. Zegarek tego typu, jak urokliwy i subtelny model damski Rosefield Small Edit 26 WR-265 https://www.otozegarki.pl/zegarki/rosefield/zegarek-damski-rosefield-small-edit-26wr-265 utrzymany w kolorystyce różowego złota czy też nowocześnie minimalistyczny zegarek męski Tommy Hilfiger 1791479 https://www.otozegarki.pl/zegarki/th1791479-zegarek-meski-tommy-hilfiger-denim-1791479 posiadające klasę wodoszczelności 3 ATM zniosą bez problemu przypadkowe zachlapanie podczas mycia rąk czy przy bardziej deszczowej pogodzie.

Osoby szukające czasomierzy, które będą dobrymi towarzyszami w trakcie wypraw pieszych, rowerowych czy pływania na niewielkiej głębokości, wybiorą zegarki z klasą wodoszczelności 5 ATM, jak zegarek męski marki Timex TW4B10800 z kolekcji Expedition Ranger https://www.otozegarki.pl/zegarki/timex/expedition/tw4b10800-zegarek-meski-timex-z-kolekcji-expedition-ranger-tw4b10800. Stworzone z myślą o osobach szukających niepospolitych wrażeń, zegarki te są odporne na częsty kontakt z wodą, nawet w trakcie pływania, ale nie powinny być używane w czasie skoków do wody czy nurkowania na większej głębokości.

Kolejna, wyższa klasa wodoszczelności – 10 ATM – zastosowana została m.in. w zegarku damskim Ice-watch IW0115341 https://www.otozegarki.pl/zegarki/ice-watch/ice-watch-015341-ice-glam-extra-small-iw015341 – wyjątkowo eleganckim modelu w białym odcieniu z elementami z kolorze złota pasującym zarówno do lekkiej sukienki, jak i casualowej stylizacji z dżinsami i koszulą. Klasa wodoszczelności 10 ATM pozwala na pełne zanurzenie się z nim w wodzie, pływanie czy nurkowanie tuż pod powierzchnią wody z rurką, tzw. snorkelingu. Tę samą klasę wodoszczelności posiada model męski Festina 20353/6 należący do kolekcji Chrono Bike https://www.otozegarki.pl/zegarki/festina/chrono-bike/zegarek-meski-festina-f203536-chrono-bike-2018-203536 stworzonej z myślą o fanach kolarstwa, ale też właśnie pływania.

Określenie wodoszczelności na poziomie 20 ATM pozwala na wykonywanie także powyższych czynności oraz nurkowanie ze sprzętem akwalungowym, do głębokości, którą określi producent. Taką wodoszczelność posiada męski model Casio GWG-100-1A8ER G-Shock MUDMASTER https://www.otozegarki.pl/zegarki/casio/g-shock/zegarek-casio-gwg-100-1a8er-g-shock-gwg-100-1a8er utrzymany w czarno-szarej kolorystyce ożywionej czerwonymi akcentami. To zegarek stworzony z myślą o mężczyznach prowadzących aktywny tryb życia, jest bowiem wyjątkowo odporny na wstrząsy i uszkodzenia oraz zanieczyszczenia kurzem czy pyłem.

Typowo męski i sportowy charakter ma także zegarek Vostok Europe Lunokhod 2 6S21/620E529 https://www.otozegarki.pl/zegarki/vostok-europe/lunokhod-2/zegarek-vostok-europe-lunokhod-2-6s21620e529-chrono-line czy nieco bardziej klasyczny model Doxa Shark Limited Edition https://www.otozegarki.pl/zegarki/doxa/shark/zegarek-szwajcarski-doxa-shark-ceramika-xl-limited-edition-d196sgy – oba posiadające klasę wodoszczelności 30 ATM, czyli pozwalające na nurkowanie z akwalungiem na kilkadziesiąt metrów głębokości.

Wybierają zegarki pod kątem ich wodoszczelności pamiętajmy także, że mimo swojej wytrzymałości, będą one źle znosić znaczne różnice temperatur. Nagrzanego słońcem zegarka nie zanurzajmy więc raptownie w zimnej wodzie. Może to bowiem spowodować zaparowanie zegarka w środku, co uszkodzi mechanizm i podzespoły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ