Jakie są objawy i skutki miażdżycy?

0
1073
miażdżyca

Miażdżyca to podstępna dolegliwość. Zazwyczaj stosuje się niewinnie: szybciej się męczymy, powszechnie bolą nas nogi, mamy problemy z uwagą oraz zapamiętywaniem. Jednak nieleczona arterioskleroza może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. Więc tak istotna jest profilaktyka miażdżycy oraz sprawdzanie poziomu cholesterolu.

Miażdżyca (arterioskleroza) rozpoczyna się już u nastolatków. Każdy nasz organ opleciony jest siecią naczyń krwionośnych. To nimi do wszelkich tkanek dociera życiodajna krew niosąca elementy odżywcze, które zapewniają odpowiednią pracę całego organizmu. Zdrowe tętnice przypominają gładkie elastyczne rurki. Kurczą się oraz rozszerzają, co umożliwia swobodny przepływ krwi. Niestety, z wiekiem naczynia twardnieją.

Miażdżyca – sygnały

Sygnały miażdżycy potrafią mieć rozmaite choroby. Pierwszą z nich jest ciągłe zmęczenie, nagła potrzeba skrócenia dotychczasowych spacerów lub uciski w strefach mostka. W tenże sposób okazuje się miażdżyca będąca w naczyniach wieńcowych. Zwężenie w tętnicach szyjnych że być czynnikiem udaru mózgu. Wcześniejszymi sygnałami potrafią stanowić kłopoty z uwagą oraz pamięcią i uciski głowy. Warto natomiast pamiętać, iż miażdżyca zwykle uczy się stopniowo, a sygnały potrafią okazać się dosyć późno. Więc warto wykonywać analizowania, jakie liczą na celu pomiar cholesterolu we krwi.

jakie są objawy miażdżycy - jak rozpoznać

Efekty miażdżycy

Sposób, w który miażdżyca może się manifestować, zależy od lokalizacji zmian miażdżycowych. Najpoważniejsze konsekwencje nosi ze sobą upośledzenie przepływu w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych, w tętnicach doprowadzających krew do kończyn oraz do przewodu pokarmowego. Dolegliwość niedokrwienna serca wynika z zmniejszenia przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Długotrwałe niedokrwienie serca może dawać sygnały w formie ucisku w klatce piersiowej, który powstaje w czasie podejmowania wysiłku. Stan taki określany jest dławicą piersiową czy dusznicą bolesną. Całkowite zamknięcie naczynia wieńcowego, niejednokrotnie na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej, doprowadza z kolei do zaistnienia martwicy zaopatrywanego przez to naczynie fragmentu mięśnia sercowego, czyli do zawału serca. Miażdżycowe zwężenie tętnic szyjnych może przejawiać się schorzeniami pamięci, zawrotami głowy, schorzeniami widzenia, omdleniami, a również spowodować przejściowy napad niedokrwienny czy udar mózgu. Z kolei ważne zwężenie tętnic nerkowych może prowadzić w rezultacie nadciśnienie tętnicze i niewydolność nerek. Podstawową etiologią przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych jest tak miażdżyca, zwana w tej lokalizacji, z racji na nasz rodzaj, zarostową. Najpierw przejawia się ona pojawiającym się podczas chodzenia uciskiem mięśni nóg, który ustępuje po chwili odpoczynku. Jeśli zmiany miażdżycowe są niezwykle nasilone, ucisk jest w sposób ciągły, i w pomieszczeniu niedokrwionym może rozwinąć się martwica. Nagły ucisk nogi z jej zasinieniem, oziębieniem oraz brakiem tętna jest symptomem ostrego niedokrwienia kończyny, które uczy się, jeśli na tle blaszki miażdżycowej powstaje zakrzep czy zator zamykający zupełnie tętnicę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ