Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia łańcuchowe?

0
523
Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia łańcuchowe

Niewątpliwie wybór odpowiednich zawiesi łańcuchowych nie należy do łatwych zadań. Na rynku co roku można dostrzec coraz to nowe produkty, które przystosowane są do ekstremalnych zadań. Decydując się na zakup zawiesi łańcuchowych, należy posiadać odpowiednią wiedz. W innym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Czy ważna jest ilość cięgien?

Zawiesia łańcuchowe są dostępne w wersji jednocięgnowej oraz wielocięgnowej. Należy tutaj wyjaśnić, że cięgna są elementami do których mocuje się transportowany ładunek. Ilość cięgien zależy od tego, ile transportowany ładunek posiada zaczepień.

Podczas transportu towaru, bardzo często korzysta się z większej ilości cięgien w celu ustabilizowania zamocowanych przedmiotów. Jednakże wykorzystując mniejszą ilość cięgien, musi nastąpić znaczna redukcja dopuszczalnego ciężaru. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kąt rozwarcia zmienia się z powodu różnej długości cięgien.

Parametry, które są ważne przy wyborze zawiesi

Wybór dobrej jakości zawiesi łańcuchowych jest zależny od charakteru poszczególnych punktów zaczepienia danego ładunku. Oczywiście w przypadku braku punktów zaczepienia na towarze, dobrym wyborem będą zawiesia pętlowe.

Zdarza się jednak czasami, że prace będą wykonywane przy wysokich temperaturach i w takim przypadku należy użyć zawiesi łańcuchowych, choć udźwig zawiesi będzie zależał wtedy od danej temperatury w miejscu ładunku.

Konserwacja zawiesi łańcuchowych

Aby mieć pewność, że zawiesia łańcuchowe są sprawne i zdatne do dalszej pracy, należy raz w roku dokonać ich sprawdzenia pod kątem zewnętrznych wad, pęknięć itd. Oczywiście kontroli powinna dokonać kompetentna osoba. Najczęściej do kontroli dochodzi u samego producenta.

Warto jednak pamiętać, iż coroczna kontrola nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas prac przeładunkowych. Każdorazowo przed przystąpieniem do prac z użyciem zawiesi łańcuchowych, należy je kompleksowo sprawdzić. Ważne są także kwartalne kontrole, które powinny się odbywać przy bardzo intensywnym wykorzystaniu zawiesi łańcuchowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ