Ubezpieczenie na życie dla seniorów – co musisz wiedzieć

0
486
Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe były bardzo ostrożne w tworzeniu ofert dla osób po 50. roku życia. Jednak wraz z rozwojem medycyny i rosnącą średnią długością życia pojawiło się coraz więcej propozycji dla seniorów. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnej polisy? Ile może nas to rozwiązanie kosztować? Więcej na ten temat w poniższym tekście.

Jak wygląda polisa dla seniora?

Dane GUS z 2020 roku wskazują, iż w Polsce żyje ponad 7 milionów osób po 65. roku życia. W związku z tym towarzystwa ubezpieczeniowe otwierają się na klientów w tym wieku, choć  należy pamiętać, że oferty dla seniorów mają inne warunki, niż w przypadku osób młodszych. Oczywiście nadal funkcją polisy jest zabezpieczenie bytu najbliższych po śmierci osoby ubezpieczonej. Środki, czyli odszkodowanie w wysokości wcześniej ustalonej sumy ubezpieczenia, trafią do beneficjentów po śmierci ubezpieczonego. Umowy tego typu są zawierane terminowo (np. na 10 lat z opcją przedłużenia) lub na dożycie. Mogą również zawierać dodatkowe usługi, np. medyczny Assistance czy NNW w życiu prywatnym, a także mieć poszerzony zakres, np. ochronę od następstw ciężkiego zachorowania i hospitalizacji. W tym ostatnim wypadku musimy jednak dokładnie przeczytać warunki polisy, gdyż ze względu na wiek ubezpieczonego lista chorób i zdarzeń może być ograniczona.

Suma ubezpieczenia i składka

Podczas zawierania ubezpieczenia szczególną uwagę należy zwrócić na sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą otrzymają beneficjenci. W wypadku seniorów rzadko dochodzi do zawierania umów na wysoką kwotę (np. powyżej 100 tys. zł), ponieważ podniosłoby to drastycznie miesięczną składkę ubezpieczeniową do ponad 1500 zł. Reasumują, ubezpieczenia dla seniora wiąże się z pewnymi ustępstwami. Towarzystwa chcąc oszacować ryzyko zawierania takiej umowy, rezygnują ze szczegółowej ankiety medycznej na rzecz niższej sumy ubezpieczenia, która zazwyczaj waha się od 5 do 75 tysięcy złotych.

Z powyższych powodów należy unikać propozycji łączących sumę ubezpieczenia powyżej 100 tys. zł z bardzo niską składką ubezpieczeniową. Polisa ta jest mało wiarygodna, może mieć np. bardzo wąski zakres, co znacząco utrudnia uzyskanie odszkodowania. Warto także zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. To inaczej lista okoliczności, które sprawiają, że firma nie wypłaci świadczeń. Najczęściej są to takie okoliczności śmierci ubezpieczonego jak akt terroru czy wojny, samobójstwo, zażycie niewłaściwych leków, sporty wysokiego ryzyka, czy sytuacja, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

Warto jednak rozważyć wykup ubezpieczenia, szczególnie w opcji dla małżeństw. To produkt, w którym za niższą składkę objęte ochroną są dwie osoby. Dzięki temu w razie śmierci współmałżonka druga osoba otrzyma środki np. na spłatę zadłużenia czy utrzymanie w najbliższej przyszłości. Jeśli szukasz wiarygodnej oferty polisy na życie dla seniora, to zgłoś się do Eurofinance, gdzie znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą propozycję, uwzględniającą Twoje potrzeby i możliwości finansowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ