Jak łatwiej zarządzać firmą – 4 praktyczne triki

0
561
Jak łatwiej zarządzać firmą - 4 praktyczne triki

Osoby, które prowadzą firmy, zawsze mają coś do zrobienia i raczej nigdy się nie nudzą. W zarządzaniu różnymi zasobami pomagają im jednak różne narzędzia, takie jak systemy ERP, ale też i inne oprogramowania czy po prostu zatrudniani pracownicy. Z tego zewnętrznego wsparcia trzeba korzystać. Bez niego przedsiębiorca byłby zdany tylko na siebie.

1 – ustalanie priorytetów

Zawsze trzeba mieć poukładaną listę priorytetów, by wiedzieć, czym w danym momencie absolutnie trzeba się zająć, a co można sobie odpuścić lub przełożyć na inny termin. Brak takich ustaleń będzie skutkować ciągłym bezsensownym traceniem czasu.

Nawet system ERP często pozwala wskazać pewne priorytety. Te kwestie każdy przedsiębiorca mu sobie jednak sam przemyśleć, bo priorytety mogą być przecież różne.

2 – automatyzacja działań

Jeżeli nie chce się poświęcać całego życia na ciągłą pracę, należy dążyć do automatyzacji jak największej liczby procesów. Różnego rodzaju narzędzia mogą z powodzeniem zastąpić pracę ludzkich rąk, a czasem nawet i to, co oferuje ludzki umysł.

Jednym z takich bardziej funkcjonalnych rozwiązań, które ponadto wykazuje się wszechstronnym działaniem, jest wspomniany wcześniej system ERP. Można zorganizować go w taki sposób, by różnymi obszarami firmy zarządzać łatwiej, szybciej, ale też i wydajniej.

3 – korzystanie z pracowników

Najgorszym typem przedsiębiorców są tzw. „Zosie samosie”, które wszystko chcą robić same, nie będąc w stanie oddelegować nikomu innemu nawet najprostszych zadań. Taka postawa wymaga natychmiastowej zmiany. Tak jak do zarządzania firmą warto wykorzystywać różne programy, tak warto też sięgać po zasoby ludzkie.

Pracowników można zatrudniać na stałe lub tymczasowo, w zależności od tego, na jaki czas będą oni potrzebni. Warte rozważenia są też usługi freelancerów, którzy zwykle biorą za swoją pracę mniej pieniędzy niżeli całe firmy, a nieraz wygodniej się z nimi współpracuje.

4 – istota odpoczynku

Żaden najnowocześniejszy nawet system ERP, świetnie zorganizowany zespół do pracy czy jeszcze inne narzędzia nie zastąpią jednak nigdy zwykłego odpoczynku. Każdy zasługuje na wolne. Przedsiębiorcy też muszą od czasu do czasu je sobie zrobić, jeżeli nie chcą się wykończyć.

Już parodniowy urlop pozwala oczyścić głowę i wrócić do pracy z nową energią. Balans między obowiązkami zawodowymi a domem, rodziną i pasjami jest bardzo ważny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ