Anonimowe konta bankowe

0
925
Anonimowe konta bankowe

Posiadanie konta bankowego od zawsze kojarzy nam się w zasadzie z koniecznością zaufania instytucji, w jakiej je zakładamy oraz podania możliwie największej ilości prawdziwych danych wrażliwych, poczynając od adresu, przez numer i serię dowodu, numer PESEL, nazwiska i imiona rodziców oraz wiele więcej. Co jednak jeśli chcemy zapewnić sobie anonimowość wykonywanych operacji finansowych za pomocą konta bankowego? Czy istnieje w ogóle możliwość założenia i prowadzenia anonimowego konta bankowego?
W dzisiejszych czasach biznes niejedno ma imię, a banki, jeśli chcą być o krok przed swoją konkurencją, muszą oferować coś, czego nie posiadają inni – na przykład właśnie anonimowe konta bankowe, chociaż brzmi to dla niektórych niewiarygodnie i nieprawdziwie. Na czym w takim razie opiera się prowadzenie takiego konta i jakie są szanse na jego założenie?
Niestety – całkowita anonimowość naszych transakcji bankowych jest niemożliwa. Po pierwsze ze względu na to, co pisaliśmy na samym początku – do założenia konta niezbędne jest podanie szeregu danych wrażliwych, co samo w sobie wyklucza anonimowość. Po drugie, banki muszą w razie potrzeby udostępniać tego typu dane urzędowi skarbowemu lub prokuraturze, a więc jednocześnie muszą posiadać dane zgodne z prawdą. To również zabezpieczenie dla nich – wszędzie, gdzie w grę wchodzą pieniądze, w grę wchodzi również maksymalne zabezpieczenie się na wszelkie możliwe sposoby.
Dla chętnych istnieją jednak legalne sposoby na zachowanie anonimowości chociaż w pewnym stopniu. To nie znaczy jednak, że będzie to tania usługa. Karta pre-paid, znana przede wszystkim jako produkt banku BZ WBK, którą można było zakupić nie tylko w placówkach banku, ale również w dyskontach, była wystawiana na okaziciela i nie wymagała podpisywania żadnej umowy z bankiem, nie wymagała również podpisywania się imieniem oraz nazwiskiem, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych, tradycyjnych kart płatniczych. Na odwrocie karty można było znaleźć indywidualne konto bankowe, do którego należała karta. Można więc powiedzieć, że ta metoda w jakiś sposób zapewniała klientom anonimowość transakcji.
Drogim, a w niektórych krajach również zakazanym sposobem zawierania transakcji, jest posługiwanie się kontem numerycznym. Polega ono na tym, że jedynie właściciel oraz kilka osób z danego banku zna hasło, za pomocą którego można wykonywać operacje na owym koncie bankowym. W tym wypadku konto oznaczone jest jedynie samym numerem konta, brak tam nazw banku czy innych danych, takich jak imię oraz nazwisko. Konto numeryczne jest więc w stanie w ten sposób zapewnić pewien stopień anonimowości jeśli chodzi o dane wrażliwe widoczne na zewnątrz.

www.takeitizzy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt hipoteczny w euro
Następny artykułPłace nauczycieli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ