Czym zajmuje się notariusz i co warto wiedzieć na jego temat?

0
391
kancelaria notarialna

Notariusz to zawód prawniczy, z którym każdy mógł mieć styczność. Z pomocą notariusza załatwia się wiele spraw i sporządza różnorodne dokumenty. Usługi, jakie świadczy kancelaria notarialna, sporo kosztują, o czym wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek musieli korzystać z tego rodzaju usług. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kim jest notariusz i jak nim zostać?

Notariusz jest prawnikiem i aby nim zostać, należy ukończyć studia prawnicze – takie same jak kończą adwokaci, czy radcy prawni. Po studiach kandydat na notariusza musi odbyć aplikację notarialną i zdać egzamin zawodowy. Potem może rozpocząć samodzielną pracę i otworzyć własną kancelarię notarialną.

Notariusz to zawód zaufania publicznego. Aby nim zostać, należy mieć nieposzlakowaną opinię i być niekaranym. Studia prawnicze i późniejsza aplikacja wymagają ogromnych nakładów pracy i czasu. Duże zarobki i prestiż sprawiają jednak, że zainteresowanie zawodem notariusza jest duże.

W czym może pomóc notariusz?

W czym właściwie może pomóc kancelaria notarialna? Zasadniczym zadaniem notariusza jest urzędowe potwierdzanie dokumentów. Sporządzony i potwierdzony przez niego dokument ma taką samą moc prawną jak dokument wystawiony w urzędzie.

Z usług notariusza korzysta się dla potwierdzenia umów dużych transakcji, na przykład związanych ze zbyciem i zakupem nieruchomości. Zadaniem notariusza jest też urzędowe potwierdzenie odpisów różnorodnych dokumentów. Dokument potwierdzony w ten sposób musi być traktowany tak samo, jak oryginał. Kancelarie notarialne często angażowane są też w sprawach związanych ze spadkami.

Ile trzeba zapłacić za usługi notariusza?

Dla przeciętnego obywatela ważne jest przede wszystkim to, ile trzeba zapłacić za usługi notariusza. Okazuje się, że niemało. Stawki poszczególnych kancelarii mogą się pomiędzy sobą różnić, ale przepisy prawa określają maksymalne opłaty dla poszczególnych rodzajów spraw.

Za notarialne potwierdzenie transakcji płaci się w zależności od kwoty, której transakcja dotyczy. Opłata może tu wynieść od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy złotych. Prawo mówi też, że maksymalna kwota związana z opłatą za potwierdzenie notarialne transakcji pomiędzy dwoma osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej nie może nigdy przekroczyć 10 tys. złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ