Aparat oddechowy do nurkowania z regulatorem tłokowym czy membranowym – co wybrać?

0
434
aparat oddechowy do nurkowania

Producenci oferują aparaty oddechowe do nurkowania z regulatorem tłokowym albo regulatorem membranowym. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu w sklepie ze sprzętem do nurkowania.

O czym należy pamiętać?

Wymienione powyżej aparaty oddechowe do nurkowania różnią się między sobą przede wszystkim budową regulatora, a dokładniej mówiące zamontowanymi elementami sterującymi. Mowa tutaj oczywiście o tym elemencie, który odpowiada za regulowanie zmiany ciśnienia.

W dzisiejszych czasach najpopularniejszym systemem jest oczywiście membrana. Stosowana jest ona nie tylko w pierwszym, ale również drugim etapie redukcji. Pamiętać należy o tym, że tłok wykorzystywany jest wyłącznie w pierwszym etapie.

Pamiętać należy także o tym, aby zwrócić uwagę na sposób podłączenia regulatora do butli. W dzisiejszych czasach producenci korzystają z dwóch standardów jeżeli chodzi o porty wyjściowe zaworu butli. Mowa tutaj oczywiście o standardzie DIN i INT.

Jakie zalety i wady ma regulator membranowy?

Największym atutem regulatorów membranowych jest bardzo łatwa regulacja średniego ciśnienia, dlatego też aparaty tego typu cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Do największych zalet należy zaliczyć również bardzo porządną ochronę przed zamarzaniem zewnętrznym. Jest to doskonały wybór dla osób, które zamierzają nurkować w chłodnej wodzie przy niskich temperaturach.

Jedyną wadą jest tak naprawdę skomplikowana konstrukcja. W tanich modelach może dojść również do deregulacji pod wpływem niskiej temperatury. Aby rozwiązać tan problem najlepiej postawić na sprawdzony aparat oddechowy do nurkowania od renomowanego producenta.

Jakie zalety i wady ma regulator tłokowy?

W dzisiejszych czasach zdecydowanie rzadziej stosowany jest regulator tłokowy, który wyróżnia się bardzo prostą konstrukcją, dlatego też nie ma problemu z jego obsługą. Dzięki bardzo małej ilości elementów nie ma również żadnego problemu z serwisem.

Nowoczesny aparat oddechowy do nurkowania z regulatorem tłokowym niestety nie zapewnia dobrej ochrony przed zamarzaniem zewnętrznym. Problemy mogą pojawić się również przy regulacji średniego ciśnienia.

Aparaty oddechowe do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ