Atopowe zapalenie skóry

0
961
Atopowe zapalenie skóry

Według wielu dostępnych danych, z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na różnego rodzaju alergie. Wśród głównych winowajców takiego stanu rzeczy upatruje się stosowanie wielu różnorodnych środków chemicznych, nieodpowiednio dobranych produktów kosmetycznych, a także alergie spowodowane żywnością (jedzenie dużo przetworzonej żywności).

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba znana też jako przewlekła alergia skóry, która przebiega z różnym nasileniem w zależności od czynników powodujących jej zaostrzenie. Wśród wielu cech charakterystycznych dla tej choroby, najczęściej wymienia się uporczywy świąd skóry oraz czerwone zmiany, które swoim wyglądem przypominają liszaje. Zapalenie skóry (AZS) coraz częściej diagnozowane jest u małych dzieci. Według dostępnych danych dorośli chorują zdecydowanie rzadziej niż one.

Synonimy

Innym, często stosowanym określeniem dla atopowego zapalenia skóry, jest wyprysk atopowy lub też stosowana dawniej nazwa: świerzbiączka. Nazwa wskazuje na główne objawy towarzyszące tej chorobie (osobom dotkniętym AZS towarzyszy przewlekły, uporczywy świąd skóry). Świąd prowadzi do uporczywego, bardzo trudnego do opanowania drapania, w wyniku którego pojawiają się uszkodzenia skóry. To z koeli znacząco osłabia funkcje bariery ochronnej, a w konsekwencji dochodzi do nadmiernej utraty wody z głębszych warstw skóry. Skóra staje się nadmiernie przesuszona, zaś wszelkiego rodzaju alergeny mają dużo większe szanse na wniknięcie do organizmu.

Dlaczego atopowe zapalenie skóry?

Jako atopię określa się reakcję organizmu na dany alergen, co skutkuje nadmiernym wytwarzaniem w organizmie przeciwciał z grupy IgE. To właśnie te przeciwciała odpowiedzialne są za reakcję alergiczną. Tak więc, atopowe zapalenie skóry, zaliczane jest do grupy chorób atopowych (podobnie jak np. astma oskrzelowa, czy też pokrzywka, a nawet katar sienny). Osoby, które mają skłonność do atopii, mogą niestety doświadczać nawet kilku chorób alergicznych jednocześnie, ponieważ osoby chore na AZS wykazują nadmierną reakcję nawet na bardzo niskie dawki alergenu. Co więcej, choroba może być indukowana wieloma różnymi czynnikami, które stale są dookoła nas np. roztocza kurz, pyłki kwiatów, czy zwierzęta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ