Alergia krzyżowa jest to reakcja immunologiczna, w której wytwarzane chcą pierwotnie alergeny, które wywoływane są przez alergeny krzyżowe. Alergeny krzyżowe są to alergeny o bardzo podobnej budowie jednak prowadzą do wywołania reakcji alergicznych, które z nimi związane są przez inne alergeny. Znajomość alergenów krzyżowych może być pomocna w zapobieganiu rozwojowi alergii krzyżowych. Czym dokładnie jest alergia krzyżowa? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/alergia-krzyzowa-gdy-uczula-wiecej-niz-jeden-alergen/
Kilka słów o alergii krzyżowej
Alergie krzyżowe, tak jak wcześniej wspomniano są to reakcje alergiczne, które wywołane są przez alergeny o bardzo podobnej budowie. W następnym początku w efekcie kontaktu z określonym alergenem dochodzi do aktywowania układu immunologicznego oraz syntezy przeciwciał klasy IgE. Wówczas mogą pojawić się specyficzne przeciwciała, które mogą rozpoznać i połączyć się z innym alergenem. W taki sposób dochodzi do rozwijania się alergii krzyżowej. Taka alergia charakterystyczna jest w przypadku alergii zarówno na alergeny wziewne, kontaktowe oraz pokarmowe.
Jakie są najczęściej występujące alergeny krzyżowe?
Do grupy najczęściej występujących alergenów krzyżowych możemy zaliczyć:
- pyłki brzozy i owoce warzywa oraz orzechy
- pyłki traw i owoce, warzywa oraz orzechy
- lateks i owoce
- roztocza i owoce morza
- mleko krowie i wołowina/cielęcina
- ślina kleszcza i czerwone mięso
Kiedy dochodzi do alergii krzyżowych pojawiają się objawy takie jak w przebiegu ale niewidzialnych, kontaktowych i pokarmowych. Pod wpływem działania alergenów krzyżowych mogą pojawić się również charakterystyczne zespoły kliniczne. Do jednego z nich możemy zaliczyć na przykład zespół alergii jamy ustnej.
Czym jest zespół alergii jamy ustnej?
Zespół alergii jamy ustnej to schorzenie, który dotyka osób cierpiących na katar sienny spowodowany przesyłki i spożywanie niektórych owoców i warzyw. Występuje to o od 50 do 75% dorosłych, którzy uczuleni są na pyłki brzozy. Taka reakcja jest możliwa, ponieważ białka znajdujące się w owocach oraz warzywach są bardzo podobne do tych, które występują w pudełku drzewa. W takim przypadku wynik reaktywności fizycznej określa się jako zespół alergii jamy ustnej OAS. W dużym skrócie Jest to forma kontaktowej reakcji alergicznej, która spowodowana jest kontaktem surowych owoców i warzyw z jamą ustną i gardłem.
Najczęstszymi objawami OAS są:
- obrzęk jamy ustnej,
- obrzęk twarzy,
- obrzęk wargi,
- obrzęk języka,
- obrzęk gardła.
Zobacz też: http://www.kobiecymokiem.pl/najwazniejsze-informacje-o-kalendarzu-pylenia/