Prawidłowe wyniki morfologii w czasie ciąży

0
663
ciąża
fot. pixabay.com

W okresie ciąży wielokrotnie wykonujemy badania, kontrolując stan zdrowia naszego oraz maluszka. Dzięki temu można szybciej reagować w przypadku nieprawidłowości, a także zapobiegać różnych schorzeniom, na które jesteśmy bardziej narażone podczas ciąży. Ważne jednak, aby właściwie interpretować wyniki, zanim zaczniemy się niepokoić. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/normy-morfologiczne-czasie-ciazy-hematokryt-leukocyty-limfocyty-wartosci-sa-prawidlowe/

Istota badań w ciąży

W okresie ciąży kilkukrotnie otrzymujemy od lekarza prowadzącego skierowanie na wykonanie morfologii krwi oraz innych badań. Ta systematyczna kontrola ma zapewnić bezpieczeństwo mamy i dziecka. Dzięki rozwojowi medycyny właśnie m.in.w postaci tak zaawansowanych badań mamy możliwość wcześniejszego reagowania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Pozwala to uniknąć wielu niebezpiecznych dla mamy i maluszka chorób. Okres ciąży to również czas obniżonej odporności u kobiety. Organizm jest obciążony wieloma dodatkowymi procesami. Należy więc monitorować na bieżąco wszystkie parametry, które mogłyby wskazywań na nieprawidłowości. 

Normy dla kobiet w ciąży

Wiele kobiet po otrzymaniu wyników krwi wpada w niepokój, który w jej stanie jest bardzo niewskazany. Najczęściej okazuje się bowiem, że jej wyniki odbiegają od ogólnych norm przewidzianych dla kobiet. W niektórych laboratoriach diagnostycznych są ona nawet wyszczególnione wykrzyknikiem bądź czerwonym kolorem. Zanim jednak zaczniemy sprawdzać, o jakich chorobach mogą świadczyć owe zaburzenia w wynikach krwi weźmy pod uwagę, że normy dla kobiet w ciąży znacząco różnią się od standardowych norm. Dzieje się tak właśnie ze względu na ciąże i towarzyszące jej procesy. 

Najlepszym rozwiązaniem jest więc skonsultowanie wyników badań z lekarzem ginekologiem i zdanie się na jego wiedzę i doświadczenie. Co więcej przed przystąpieniem do badań warto zaznaczyć, że jest się w ciąży. Wówczas część laboratoriów inaczej będzie rozpatrywała otrzymane wyniki i zastosuje inny przelicznik. W przypadku prywatnych placówek możemy również liczyć na to, że ze względu na nasz stan zostaniemy dodatkowo poinstruowani, jeśli normy te zostaną przekroczone i będzie to zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka lub mamy. 

Przeczytaj też: http://www.kobiecymokiem.pl/dlaczego-warto-zazywac-tran/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ