Leczenie kaszaków

0
824
kaszak

Wiele osób dostrzega na swojej twarzy białe, niewielkie krosty, niedające się do wyciśnięcia. Torbiele takie nazywane są kaszakami, a powstają one zazwyczaj w sąsiedztwie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest kaszak. Mają one formę guzków, których wypełnienie stanowi masa łojowa oraz rogowa. Przyczyną ich powstania jest zazwyczaj destrukcja mieszka włosowego lub gruczołu łojowego.

Analizując jak się leczy kaszaki oraz czy w ogóle warto to robić, należy mieć świadomość, iż ich zaniedbanie może doprowadzić do groźnych zakażeń. Radzenie sobie z problemem na własną rękę, może doprowadzić do powstania nieestetycznych, trwałych blizn. Pocieszający jest jednak fakt, iż zazwyczaj mają one postać łagodną, a ich usunięcie jest dedykowane jedynie względami estetycznymi.

Na powstanie torbieli narażone są przede wszystkim osoby trzydziestoletnie oraz czterdziestoletnie, a także młodzież, u której obserwuje się gwałtowny przebieg okresu dojrzewania. Statystycznie mężczyźni dwa razy częściej muszą borykać się z problemem kaszaków, dlatego to oni szukają rozwiązania jak się leczy kaszaki. O tym czym jest kaszak bardzo rzadko muszą dowiadywać się młode mamy, gdyż u dzieci torbiele praktycznie nie występują.

Można wyróżnić dwa rodzaje kaszaków. Pierwszym z nich jest tak zwany kaszak prawdziwy, którego powstanie ma podłoże genetyczne. Proces jego tworzenia polega na zagłębianiu się w skórę komórek, które powinny znajdować się na jej powierzchni. Drugim rodzajem jest tak zwany kaszak rzekomy, którego przyczyną jest niewłaściwa higiena osobista lub poranienie skóry. Jego powstanie następuje poprzez zaczopowanie gruczołu łojowego. Tego rodzaju torbiel można dostrzec gołym okiem, jest on wypełniony tłustą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu, która wypływa po jego naciśnięciu.

Kaszki występują najczęściej na twarzy, szyi oraz brzuchu, a najbardziej przykre są torbiele występujące w okolicach miejsc intymnych, czyli na jądrach, penisie, wargach sromowych. Często są one przyczyną bólu podczas oddawania moczu, stosunków seksualnych, a także chodzenia. Szczególnie niebezpieczne są kaszaki pojawiające się na błonie śluzowej oka oraz jamy ustnej. Torbiele na spojówce powiekowej, powiece, oku lub pod okiem wymagają pilnej interwencji. Dokuczliwe są również kaszaki pojawiające się pod paznokciami, które powodują dokuczliwości bólowe oraz rogowacenie paznokcia.

Jak się leczy kaszaki dowiemy się od kosmetyczki lub w bardziej zaawansowanych przypadkach od kosmetyczki. Wiele niezbędnych informacji możemy znaleźć na stronach internetowych klinik estetycznych (m. in. wrosinski.pl. Niektóre torbiele mogą pęknąć same, wiele wymaga jednak usunięcia chirurgicznego. Zazwyczaj pozbywa się ich poprzez nakłucie pęcherzyka i usunięcie z niego zawartości, natomiast w przypadku stanów zapalnych zachodzi konieczność usunięcia całego guzka, co pozwala zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. Pozbycie się kaszaka może również nastąpić poprzez jego naprzemienne zamrażanie i odmrażanie, mające na celu zniszczenie jego tkanek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ