Najciekawsze wystroje wnętrz wykorzystujące płytki ceramiczne

0
473

Dla wielu osób płytki to prawdziwy przeżytek. Dla innych z kolei to szansa na ciekawe urządzenie domowych pomieszczeń, o ile tylko zostaną odpowiednio dobrane. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, z całą pewnością zastanawiasz się, po które z nich sięgnąć, aby cieszyć się optymalnym wyglądem łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń. Przedstawiamy nasze propozycje.

Mozaika z czarno-białych lub kolorowych płytek

Pierwszym pomysłem, który może ci się spodobać, gdy tylko pomyślisz o nietypowej aranżacji wnętrza, będzie mozaika. Przywykliśmy najbardziej do klasycznych, jednolitych kafelków, poukładanych w równe rzędy w naszych domach. Czasami, dla urozmaicenia, pojawiają się wśród nich tylko drobne, ozdobne płytki w postaci pojedynczych punktów albo skromnego rzędu. A co, gdyby odejść od tego schematu?

Mozaika to znana od setek lat ozdoba, która ostatnio powraca do łask. Można ją stworzyć na wiele sposobów, przede wszystkim zaczynając od przeplatania ze sobą płytek w dwóch kolorach. Układane w ten sposób tworzą szachownicę, a jeśli na każdej płytce znajduje się delikatny wzór – mogą nawet wzbogacić pomieszczenie o nowe, ciekawe wzory.

Jednak mozaika może być jeszcze bogatsza. Wystarczy zdecydować się na połączenie ze sobą wielu różnorodnych elementów, które mają wspólny motyw przewodni, np. kolor lub systematycznie powtarzający się wzór. Wówczas, choć różne, tworzą kompletny zestaw, w którym możemy doszukać się systematyczności i powtarzalności, a jednocześnie jest bardzo oryginalny. Mozaikę taką możemy stworzyć zarówno z czarno-białych, jak i kolorowych płytek, dzięki czemu pasuje do różnorodnych wnętrz.

Płytki 3D

Trójwymiarowe płytki są uwielbiane przez wiele osób, które lubują się w nietypowym wystroju wnętrz. Nie tylko prezentują się ciekawie, ale też potrafią wzbudzić grę świateł w taki sposób, aby optycznie zmieniała pomieszczenie. Są niesamowicie atrakcyjne i doskonale prezentują się zarówno jako dodatkowa ozdoba, ułożona na jednej ścianie, jak i tworząc pełne wyposażenie przestrzeni na wszystkich powierzchniach pionowych.

Płytki 3D mogą mieć przy tym różne kształty, choć najczęściej spotykanymi są kwadraty i trójkąty. Dzięki temu można układać je w przeróżne wzory i struktury, tworząc dodatkowe, oparte na grze cienia i światła, motywy.

Płytki w nietypowych kształtach

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów kafelków, na uwagę zasługują sobie te, które mają niestandardowe kształty. Przywykliśmy do kwadratów i prostokątów, ale to nie znaczy, że nie możemy sięgnąć także po inne. Przykładowo płytki rybia łuska, heksagonalne lub trójkątne mogą ciekawie urozmaicić przestrzeń.

Ich zadaniem jest przede wszystkim ozdabiać, dlatego zazwyczaj układamy je na powierzchni pionowej. Często wystarczy ułożyć je nawet na jednej ścianie, by wyróżnić ją spośród innych i sprawić, że całe pomieszczenie nabierze zupełnie nowego charakteru. W ten sposób zostaną też podkreślone elementy, które znajdują się przy wyróżnionej ścianie, na przykład umywalki i lustro czy też płyta i blat kuchenny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ