Sprawujesz opiekę nad bliskim? Sprawdź o czym powinieneś pamiętać

0
931
Sprawujesz opiekę nad bliskim? Sprawdź o czym powinieneś pamiętać

Sprawując opiekę nad bliskim, który wymaga ciągłej troski z pewnością nie należy do prostych zadań. Jego organizacja wymaga zarówno zaangażowania, jak i dobrej organizacji. Bez tej ostatniej, natłok obowiązków i spraw do załatwienia może okazać się zbyt duży, a stąd już tylko krok do przemęczenia i niepotrzebnej frustracji. Warto więc dobrze zaplanować swoje działania, tak by nie zapomnieć o niczym istotnym. Co należy uwzględnić w planie opieki nad bliskim?

Nie płać za wkładki i pieluchomajtki – refundacja dla każdego

Trzeba mieć świadomość, że zaangażowanie nawet ogromne ze strony opiekuna w zderzeniu z realiami sprawowania opieki nad osobami starszymi i schorowanymi to zdecydowanie za mało. Opieka nad bliskimi generuje bowiem duże koszty związane za zakupem lekarstw, sprzętu rehabilitacyjnego, produktów higienicznych i wielu innych. W rezultacie łączna miesięczna kwota potrzebna do tego, aby zapewnić chorym należytą opiekę często okazuje się być wyższa niż suma zasiłków pielęgnacyjnych im przysługujących. Dlatego warto korzystać z refundacji nie tylko przy zakupie lekarstw, ale też produktów higienicznych, jak chociażby pieluchomajtki. Refundacja w przypadku tych ostatnich przy codziennym używaniu produktów może przyczynić się do sporych oszczędności w domowym budżecie. Ubieganie się o zwrot kosztów zakupu środków chłonnych marki jest Tena bardzo proste. Bez względu na to, czy będą to wkłady anatomiczne, podkłady, pieluchy anatomiczne czy pieluchomajtki, refundacja opiera się na takich samych zasadach. Zakres formalności, które należy dopełnić by otrzymać zwrot środków poniesionych na ich zakup dostępny jest na stronie www.tena.pl.  Tam też można zamówić bezpłatne próbki produktów chłonnych, przydatne do tego, aby dobrze dopasować zakres ich chłonności do potrzeb podopiecznego.

Wyznacz zakres działań

Zakres sprawowanej opieki przede wszystkim powinien zostać uzależniony od potrzeb podopiecznego. Niektórzy seniorzy wymagają stałej opieki, inni, którzy wciąż cieszą się stosunkowo dobrą kondycją fizyczną i psychiczną, jedynie częściowej, ograniczonej np. wyłącznie do zrobienia zakupów, czy też załatwienia bieżących spraw. Niezwykle istotne jest więc to, by właściwie rozpoznać potrzeby seniora i dopasować do nich podejmowane działania. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż niektóre starsze osoby chcą chronić swoich bliskich, zatajają przed nimi swoje realne potrzeby. Sytuacja ta często wynika również ze wstydu. Nie każdemu jest łatwo pogodzić się z upływającym czasem i pogarszającą się sprawnością fizyczną i intelektualną. Dlatego też niektóre problemy, jak chociażby problem utraty kontroli nad pęcherzem są przez nich ukrywane. Warto więc szczerze porozmawiać z bliską osobą i dopytać o wszystkie potrzeby, także te, które bywają wstydliwe. Przed ustaleniem zakresu pomocy należy też realnie ocenić swoje możliwości w tym względzie. Aby udzielana pomoc nie stała się źródłem frustracji i ciągłego znużenia musi być udzielana na miarę możliwości opiekuna. Jeżeli jej zakres okazuje się być zbyt duży warto poprosić o wsparcie pozostałych członków rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ