Afty – jak sobie z nimi poradzić?

0
1279
afty

Afty to niewielkie i bardzo bolesne nadżerki i owrzodzenia. Są to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, pokryte białym nalotem i otoczone zapalnym obrzeżem. Takie zapalenie jamy ustnej może objawiać się pojedynczymi lub zebranymi w grupę aftami na podniebieniu miękkim, policzkach, wargach a także języku. Osiągają one średnicę od 0,5 mm do 3 cm. Zazwyczaj nie są większe niż 5 mm.

Rodzaje aft

Wyróżniamy między innymi:

* afty mniejsze – są to nawracające zmiany , a ich średnica nie przekracza 8 mm. Zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej i zanikają po ok. 10 dniach.

* afty duże – ich średnica przekracza 1 cm. Są one znacznie głębsze a także pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn.

* wyprysk opryszczkowaty –afty na błonie śluzowej występują jako grupy kilkunastu niewielkich zmian.

Skąd się biorą?

Przyczyn wywołujące afty: mechaniczne urazy błony śluzowej, spadek odporności,  nadmierny stres, niedobór witamin, przeziębienie, schorzenia ze strony układu pokarmowego, środki farmaceutyczne,  problemy stomatologiczne.

Afty często pojawiają się także u: niemowlaków w okresie ząbkowania, dzieci w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych,  nałogowych palaczy.

sposoby na afty - jak sobie z nimi poradzić

Czy to afta?

Afta na początku są delikatnym zaczerwienieniem. Potem stan zapalny ma charakter owrzodzenia, co wywołuje nieprzyjemne pieczenie. Do najbardziej charakterystycznych symptomów należą:

* zmiany wyglądem przypominające nadżerkę pokrytą białym nalotem

* zmiany te mają nieregularny kształt

* owrzodzenia są koloru białego, zaczerwienione dookoła

Dodatkowo wystąpić może także:

uczucie ogólnego rozbicia i osłabienie, podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych

Leczenie afty

Afta  mimo, że jest stanem zapalnym, zazwyczaj ustępuje po ok. 10 dniach. Jeśli nie pojawiają się inne  objawy to możemy leczyć ją w domu. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy unikać produktów kwaśnych i ostrych przypraw. Należy również uważać przy myciu zębów. Warto jest też smarować afty miodem. Miód wykazuje silne właściwości antybakteryjne więc możemy nakładać go na zmiany zapalne. Różne specjalistyczne środki farmaceutyczne dostępnych są także bez recepty w każdej aptece. Jeżeli natomiast zmiany utrzymują się powyżej dwóch tygodni koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy z problemem należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza powinniśmy udać się, jeżeli: zmiany zajmują duże obszary błony śluzowej jamy ustnej, szybko się namnażają, utrzymują się powyżej 14 dni, temperatura ciała jest znacznie podwyższona,  silny ból uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, nie pomagają środki lecznicze z apteki, mamy problemy ze swobodnym przełykaniem.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ