Dlaczego warto zadbać o stare, rodzinne fotografie?

0
956

Obecnie nastała era cyfrowej fotografii, jednakże z pewnością wielu z Was pamięta zdjęcia robione analogowymi aparatami fotograficznymi. Zdjęcie cyfrowe możemy wykonywać we właściwie nieograniczonych ilościach i zapisywać je na różnych nośnikach danych. Natomiast dawniej, dostępne klisze miały maksymalnie 36 klatek i nie mogliśmy ingerować w jakość swoich zdjęć, ani w ich ilość. Właśnie dlatego w naszych rodzinnych albumach widnieją głównie te wyjątkowe i niepowtarzalne ujęcia.

Dlaczego warto ocalić i odpowiednio zadbać o stare fotografie?

Jeśli kilka dekad temu chcieliśmy wywołać zdjęcia, to należało w tym celu udać się do najbliższego laboratorium fotograficznego i zostawić kliszę. Oczekiwanie na rezultat, czyli na gotowe odbitki, wiązał się z pewną ekscytacją, ponieważ nigdy nie mieliśmy pewności, jak wyjdą nasze zdjęcia i jaki będzie efekt naszych fotograficznych starań. Po prostu końcowy efekt mogliśmy dopiero zobaczyć po wywołaniu kliszy.

stare fotografie

Zapewne każdy pośród rodzinnych pamiątek posiada również stare rodzinne albumy fotograficzne. Wszyscy lubimy oglądać swoich rodziców, dziadków, czy też pradziadków w młodości. Podziwiamy ich stroje, fryzury, a także otaczającą ich ówczesną rzeczywistość. Z całą pewnością takie kolekcje stanowią nie tylko sentymentalną pamiątkę, ale również prawdziwy zapis dawnych czasów. Właśnie dlatego powinniśmy czuć się zobowiązani do tego, aby zadbać o zarejestrowany na fotografiach, fragment naszej historii. Warto więc do tego celu zakupić odpowiednie albumy fotograficzne, ewentualnie specjalne pudełka na fotografie. Dzięki temu uchronimy swoją kolekcję rodzinnych zdjęć przed zniszczeniem. Przechowując zdjęcia w pudełkach, warto poprzekładać je pergaminowym papierem, aby zapobiec ich sklejeniu.

Dostępne na rynku albumy fotograficzne, posiadają odpowiednie, foliowe lub bawełniane koszulki, albo strony albumów do wklejania, oddzielone są pergaminem. Dlatego też tak przechowywane zdjęcia, mogą przetrwać bez uszczerbku przez kolejne lata. W wielu zarówno stacjonarnych, jak i internetowych fotolabach, oprócz najczęściej wybieranej usługi, którą jest wywoływanie zdjęć online, można także oddać swoje papierowe zdjęcia do digitalizacji. Oczywiście możemy także wykonać to samodzielnie, przy użyciu właściwego oprogramowania, skanera, czy też odpowiedniej aplikacji. Warto nadać tradycyjnym zdjęciom cyfrową formę, ponieważ dzięki takim zapisom, będą mogły skorzystać z naszych archiwalnych kolekcji, także kolejne pokolenia. W szczególności, jeśli zadamy sobie trochę trudu i opiszemy miejsca, czas oraz postaci przedstawione na zdjęciach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ