Problem utraty włosów a wsparcie psychologiczne

0
704

Nie da się ukryć, że włosy są atrybutem naszej atrakcyjności zewnętrznej. Ich utrata może doprowadzić do powstania ogromnych kompleksów, nierzadko wręcz depresji. O ile z nadmierną utratą włosów najczęściej borykają się panowie, to jednak dla pań jest to znacznie bardziej bolesne przeżycie. Bez względu na płeć osoby, która musi zacząć nosić perukę, wsparcie psychologiczne w takich przypadkach jest wręcz konieczne.

Kompleksy związane z łysieniem

Jak potwierdzają psycholodzy, już sam etap naturalnego starzenia się ludzkiego organizmu i związane z nim łysienie może doprowadzić do poważnych zaburzeń na tle psychologicznym, a wręcz depresji i stanów lękowych. Zaniżona samoocena, brak pewności siebie i wstyd utrudnia zaś codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, źle wpływa na życie prywatne oraz to zawodowe.

O ile kobiety mogą wykorzystywać różne zabiegi fryzjerskie, dzięki którym nadmierna utrata włosów chociaż chwilowo zostaje ukrywana, na przykład poprzez odpowiedni sposób modelowania włosów, ich zagęszczanie albo przedłużanie, tak mężczyźni z krótkimi fryzurami mają spory problem. Konieczna jest terapia psychologiczna, dzięki której pacjent odzyskuje zdrowie psychiczne.

Lekiem na wypadanie włosów albo ich całkowitą utratę jest też odpowiedni dobór peruki. Jak potwierdzają specjaliści z https://hairmajestystudio.pl/pl_PL/, peruka nie zawsze od razu rozwiązuje problem, do jej noszenia także należy się właściwie przygotować. Brak własnych włosów musi być w pierwszej kolejności po prostu zaakceptowany, by nosić sztuczne włosy w pełnym komforcie.

Nagła utrata włosów

Wsparcie psychologiczne jest niezbędne zawsze w przypadku, kiedy utrata włosów następuje nagle, na przykład w wyniku choroby onkologicznej. Wyłysienie jest efektem drastycznego leczenia, a już sama choroba o kiepskich rokowaniach źle wpływa na stan psychiczny pacjenta. Terapia pozwala zaakceptować bieżącą sytuację, uporać się nie tylko z akceptacją samej choroby, ale i jej powikłaniami.

Nie ma wątpliwości, że włosy są czynnikiem, który wpływa na naszą atrakcyjność zewnętrzną, ich utrata zawsze wpływa na ten aspekt negatywnie. Nowoczesne rozwiązania dają jednak szansę na powrót do normalności. Weźmy pod uwagę, że peruka z naturalnych włosów jest wręcz idealnym odzwierciedleniem własnych fryzur, dla samego społeczeństwa utrata włosów jest więc niezauważalna. Chodzi jednak o to, by noszenie peruki zostało w pełni zaakceptowane przez osobę, która taką nabywa.

Gdzie zgłosić się o pomoc?

Osoby, które borykają się z nadmierną utratą włosów, mogą, a nawet powinny prosić o psychologiczne wsparcie. Takie zawsze uzyskają od podmiotów, które zajmują się produkcją, dystrybucją czy doborem peruk. Profesjonalne studia oferują kompleksową pomoc w tym zakresie. Należy pamiętać, że nowe włosy to przecież nie tylko zmiana wizerunku, ale i silna reakcja emocjonalna, z którą nie każdy potrafi się samodzielnie uporać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ