Przeziębienie

0
1177
Przeziębienie

Wczesną wiosną oraz jesienią jesteśmy najczęściej narażeni na wszelkiego rodzaju wirusy. Gdy nasz układ immunologiczny jest osłabiony, wystarczy tylko kontakt z osobą, która nosi wirusa. Definicja przeziębienia mówi o tym, iż jest to zespół objawów spowodowanych zakażeniem wirusowym. Infekcja ta związane jest z zapaleniem gardła, zatok oraz błony śluzowej nosa. Rynowirusy i koronowirusy są najczęstszymi przyczynami zachorowań. Podczas kasłania oraz kichania drobne kropelki wydzielone z dróg oddechowych osiadają na przedmiotach. Wystarczy, że człowiek dotknie kropelek, wówczas dochodzi do zarażenia się wirusem.
Pierwszym objawem przeziębienia jest złe samo poczucie. Występuje także uczucie drapania w nosie. Dzieje się tak, ponieważ wirus atakuje komórki błony śluzowej nosa. Wkrótce pojawia się ból gardła, kaszel. Może także pojawić się stan gorączkowy. Należy pamiętać, że gorączka powyżej 38 stopni prawdopodobnie jest już objawem grypy. Ból gardła trwa około 2 dni. Wodnisty katar zamienia się w gęsty o żółtej konsystencji.
Lekarze często słyszą pytania pacjentów ” ile trwa przeziębienie?”. Otóż objawy zakażenia występują po dwóch dniach. W 3 i 4 dniu nasilają się, aby osiągnąć swój szczyt. Po dniu czwartym wszystkie objawy zaczynają ustępować. Niestety w przypadku kataru może być inaczej. Katar może trwać do dwóch tygodni. Cały przebieg przeziębienia trwa około siedmiu dni. Nie wliczając kataru, po tygodniu mamy spokój.
Mimo iż farmacja dzisiejszych czasów jest na wysokim poziomie, to nie wynaleziono leku, który skróci czas naszej choroby. Przyjmowane leki w najlepszym przypadku skutecznie łagodzą objawy. Oprócz lekarstw należy przyjmować spore ilości płynów. Pamiętajmy, że napoje gazowane tylko pogarszają sprawę. Podczas przebiegu choroby należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość odpoczynku, który podczas choroby jest bardzo ważnym aspektem. Możemy również zastosować domowe inhalacje. Dobrze przygotowane potrafią zmniejszyć dyskomfort, jaki panuje w drogach oddechowych. Należy też przyjmować odpowiednie witaminy, które pomagają w odbudowie układu immunologicznego.

www.innowacjaiwiedza.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWesele
Następny artykułPrawnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ