Rodzaje edytorów tekstu

0
1362
Rodzaje edytorów tekstu

Edytorem tekstu nazywamy obecnie program komputerowy, który służy głównie do wprowadzania tekstu do komputera lub do edycji tegoż tekstu. Nie koncentruje się on raczej na nadawaniu zaawansowanych możliwości formatowania, aczkolwiek ich nie wyklucza – współczesne edytory tekstu zapewniają użytkownikowi bardziej profesjonalne opcje pracy z tekstem, które kiedyś miały jedynie tzw. „procesory tekstu. Z czasem bowiem edytory chcą być jak najbardziej konkurencyjne wobec procesorów tekstu, dlatego – o ile dany edytor tekstu jest jeszcze wspierany technologicznie przez swych twórców i nadal rozwijany – pojawiają się coraz nowsze wersje tych programów, z coraz bogatszych zestawem narzędzi edycyjnych i procesualnych. Opis ten ma charakter nieco uproszczony – bowiem stwierdzić również można, że to procesory tekstu zostały wyposażone w funkcje edytorów tekstu. I to także byłaby prawda.

Wracając jednak do podstawowego tłumaczenia, co to jest edytor tekstu, warto powiedzieć o edytorach wierszowych. Są to te edytory, które nie wyświetlają na ekranie automatycznie aktualizowanego tekstu, a jedynie pozwalają na edytowanie poszczególnych linii. Do takich specyficznych edytorów należą: TECO, ed i edlin. W dzisiejszych czasach, gdy technologie informatyczne popędziły ostro do przodu, użycie edytorów wierszowych ogranicza się jedynie do skryptów i specyficznych, wyjątkowych sytuacji, gdy zwykłe edytory nie są dostępne.

Na drugim, przeciwnym „brzegu” edytorów wierszowych istnieją edytory ekranowe. To bardziej zaawansowane programy, które wyświetlają już tekst, jest on aktualizowany na bieżąco.

www.colorowo.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym jest bezrobocie?
Następny artykułCo to jest gender?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ