Nadpotliwość to problem, który jest bardzo często spotykany. Dotyczy wielu osób. O nadmiernym poceniu stóp mówimy wtedy, gdy produkowana ilość potu jest większa, niż ta, wymagana do utrzymania stałej temperatury ciała. Pot produkowany przez gruczoły potowe, jest niezbędnym elementem w procesie utrzymania prawidłowej temperatury i wilgotności ludzkiego organizmu. Dodatkowo pot w połączeniu z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy zewnętrzną powłokę ochronną, chroniącą skórę przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych. Stopy, ręce oraz pachy w większym stopniu reagują na bodźce emocjonalne.
Na naszej skórze znajdują się prawie 3 mln gruczołów potowych. Możemy podzielić je na:
– gruczoły ekrynowe, rozmieszczonych na całej skórze, a w szczególności na dłoniach, stopach i czole. Mają za zadanie regulować temperaturę ciała. Ten rodzaj potu niemal całkowicie składa się z wody z dodatkiem sodu, potasu, chloru, mocznika i kwasu mlekowego. Jego zapach jest neutralny.
– gruczoły apokrynowe, znajdują się tylko pod pachami oraz w okolicy pachwin. Reagują na bodźce hormonalne i emocjonalne. Początkowo ich wydzielina jest bezwonna, jednak w zetknięciu z bakteriami obecnymi na skórze nabiera zapachu. Uaktywniają się w okresie dojrzewania.
Powodów nadpotliwości stóp może być wiele. Naturalnym zjawiskiem jest zwiększona ilość potu podczas wysokiej temperatury lub zwiększonej aktywności fizycznej. Spożywane pokarmy mają też wpływ na wydzielanie większej ilości potu, w szczególności alkohol, ostre potrawy, kawa czy herbata.
Dodatkowo do powstawania kłopotów z nadpotliwością przyczyniają się:
– choroby endokrynologiczne (nadczynność tarczycy, nadczynność przysadki mózgowej)
– ciąża
– choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość)
– stres, wszelkie zaburzenia emocjonalne
– zmiany hormonalne (menopauza, andropauza)
– przyjmowanie niektórych leków
– nadużywanie kofeiny
Pocenie stóp prowadzi do maceracji naskórka, czyli rozmiękczenia i uszkodzenia naskórka pod wpływem długotrwałego narażenia na wilgoć. Uszkodzony naskórek pęka, co zwiększa ryzyko wniknięcia do niego mikroorganizmów (grzybów i bakterii). Dlatego osoby, które mają tendencję do nadmiernego pocenia się, są szczególnie narażone na grzybicę stóp.
Jak leczyć nadpotliwość?
Metod jest wiele. Najbardziej skuteczne to:
– jonoforeza, czyli zabieg który polega na stopniowym porażaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem prądu elektrycznego. Powoduje to zmniejszenie aktywności gruczołów potowych. Potrzeba wykonania 10-12 zabiegów by uzyskać efekt. Utrzymuje się on od roku do 2 lat.
– zabieg toksyną botulinową, wstrzykuje się ją pod skórę w miejscach, gdzie gruczoły potowe są nadaktywne. Jad kiełbasiany zapobiega przekazywaniu impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły do produkcji potu. Zabieg należy powtarzać raz w roku.
– stosowanie miejscowo blokerów potu.