Wakacje to okres urlopowy. To czas, na który każdy czeka z niecierpliwością. Każdy bowiem potrzebuje nieco odpoczynku od codziennej pracy zawodowej. Wszystko po to, aby po urlopie wrócić do pracy wypoczętym i z nową energią.
Urlop to czas odpoczynku i relaksu. Zgodnie z kodeksem pracy urlop przysługuje każdemu pracownikowi. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkim pracownikom urlop przysługuje dokładnie w takim samym wymiarze. Wszystko bowiem zależy od stażu pracy jaki dany pracownik ma na swoim koncie. Zatem ile przysługuje urlopu danemu pracownikowi? Jeśli staż pracownika wynosi mniej niż dziesięć lat wówczas takiemu pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu w roku. Inaczej jest w przypadku pracowników o dłuższym stażu pracy. Jeśli ktoś posiada staż pracy dłuższy niż dziesięć lat wówczas przysługuje mu 26 dni urlopu w roku.
Oczywiście niezależnie od tego czy przysługuje nam 20 czy 26 dni urlopu to nigdy nie jest tak, że na urlop możemy iść wtedy kiedy nam się podoba. Zawsze w celu udania się na urlop należy wypisać wniosek o urlop. W przypadku urlopu wypoczynkowego, o którym tu mowa wniosek taki nie jest skomplikowany. We wniosku urlopowym należy po prostu wskazać termin urlopu. Wniosek taki należy przekazać przełożonemu. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód przełożony wyraża zgodę na udanie się na urlop we wskazanym terminie. Jest to bardzo istotne. Gdyby każdy mógł iść na urlop wedle własnego widzi mi się to w każdym przedsiębiorstwie powstałby jeden wieli chaos.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej bardzo istotnej kwestii. Mało bowiem osób zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca ma prawo ściągnąć nas z urlopu do pracy. Oczywiście nie może się to dziać bez powodu. Pracodawca jeśli uważa, że nasza obecność w pracy jest konieczna musi podać konkretny powód skrócenia urlopu. Warto także wiedzieć, że jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce to pracodawca zawsze jest zobowiązany do zwrotu wszelkich kosztów związanych z naszym powrotem z urlopu. Warto o tym pamiętać jeśli taka sytuacja nas zastanie.