Mięśniaki macicy – co to i jak się je leczy

0
1100
mięśniaki macicy

Mnóstwo osób po usłyszeniu słowa mięśniak rozpoczyna się martwić o swoje zdrowie. Na szczęście w ostatnim przykładu nie ma warunków do dużego lęku, bowiem mięśniaki należą do grupy nowotworów niezłośliwych. Nie reguluje to nie, iż nie należy nic z nimi robić – niezbędne są systematyczne wizyty kontrolne, i w danych wypadkach ich usunięcie, jednak nie grożą od razu jakieś drastyczne formy leczenia. Bo mięśniaki uczą się można oraz przez długi czas nie dają żadnych symptomów, to mnóstwo osób że nie mieć świadomości tego, iż je w ogóle ma.

Charakterystyka mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy wykonane są z takich samych tkanek, jak ścianki tego narządu. Powszechnie również określane są włókniakami, często przybierają niezłośliwą formę. Jest małe ryzyko, iż w którymś czasie przekształcą się w nowotwór złośliwy, natomiast dla wielu osób taka kwalifikacja jest w pierwszej chwili szokująca. Mięśniaki dzielą się na parę grup, zależnie z ich wielkości i lokalizacji. Rzadko są jako pojedyncze guzy, często znajduje się je w kategoriach po parę, a chociażby kilkanaście. Niezwykle rozmaite są i ich rozmiary, często jest więc z 2 do 12 cm, jednak zdarzają się również bardzo większe. Gdy w macicy mięśniaków będzie bardzo, to chyba ona stracić swój pierwotny kształt. Wśród mięśniaków można wydzielić będące ich typy. Mięśniaki podsurowicówkowe umieszczone są na zewnątrz macicy, w okolicę błony surowiczej, która pokrywa organ od strony jamy brzusznej. Mięśniaki podśluzówkowe zaczynają być w okolicę wnętrza narządu, co powoduje wybrzuszenie jej śluzówki. Czasem ich rozmiary są tak wielkie, iż wypełniają całe wnętrze, zdarzały się chociażby przypadki „rodzenia mięśniaka„, czyli wydalania go przez organy rodne kobiety. Z zmianie w przestrzeniach między blaszkami więzadła szerokiego pojawiają się mięśniaki międzywięzadłowe, będące trzecim ich typem.

powody występowania mięśniaków macicy

Etiologie występowania

Mimo wielu doświadczeń oraz obserwacji współczesna medycyna nie do końca poznała wszystkie etiologie występowania mięśniaków macicy. Niejednokrotnie pojawiają się one w czasie rozrodczym, statystyki pokazują, iż blisko 75% wszelkich kobiet korzystało z nimi jak do czynienia. Ze powodu na własną wartość są stosunkowo proste do wykrycia, czy w czasie analizowania ginekologicznego, czy podczas USG organów rodnych. Wśród najpopularniejszych powodów pojawiania się mięśniaków wymieniane są schorzenia hormonalne. Mięśniaki powszechnie pokazywane są bowiem u kobiet, które z jednej strony mają duży stopień estronegów, a z innej zdecydowanie obniżony progesteronu. A nie jest toż regułą, bo nie każda osoba z dużym poziomem estrogenów na mięśniaki choruje. Statystycznie mięśniaki pojawiają się również częściej u kobiet, które zupełnie nie rodziły, a również wówczas, jeśli się zażywa pewne środki hormonalne. Zauważono także, iż w wielu wypadkach występuje dziedziczenie mięśniaków chociażby do trzech pokoleń. Natomiast ta obserwacja również nie jest regułą, podobnie jak to, iż po menopauzie rozpoczynają się zmniejszać.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ