Nawodnienie organizmu oraz picie odpowiedniej ilości wody jest gwarancją zdrowia, oraz odpowiedniej wydajności organizmu. Przeważnie najbardziej o ten aspekt dbają sportowcy, którzy intensywnie tracą wodę i muszą ją uzupełniać odpowiednimi ilościami. Wiele osób przykładając największą uwagę do diety, traktuje przyjmowanie płynów drugoplanowo, co jest nieodpowiednie. Ile zatem wody dziennie powinniśmy pić na diecie? Odpowiedzi zamieszczamy poniżej.
Standardowe picie wody przy diecie
Picie odpowiedniej ilości wody w normalnych warunkach przy diecie wbrew pozorom nie jest tak łatwe i proste do ustalenia. Np. w sieci możemy znaleźć wiele różnego rodzaju porad od bardzo małych do wręcz bardzo dużych ilości. Warto kierować się jednak badaniami naukowymi oraz opiniami lekarzy i dietetyków. Według większości średnia dzienna dawka wody dla przeciętnego człowieka waha się od 1,5 litra do ok. 3 litrów wody. Jeśli intensywnie ćwiczymy, warto stosować górne limity i odpowiednio nawadniać organizm. Nie ma zatem jednej konkretnej ilości wody, jaką powinniśmy wypić dziennie, a tę wartość powinniśmy dobierać samodzielnie na podstawie obfitości diety w produkty składające się z dużej ilości wody, zapotrzebowania na wodę i trybu życia.
Nasze ciało samodzielnie również wysyła nam sygnały mówiące, czy potrzebujemy nawodnienia. Jeśli odwodnienie wynosi 1%-2% czujemy pragnienie. Warto wtedy uzupełniać płyny, gdyż przy 10% odwodnienia odczujemy negatywne i poważne skutki takie jak zaburzenia funkcjonowania organizmu itp.
Kiedy pić więcej wody?
Istnieją jednak pewne sytuacje, w której picie wody jest bardziej wskazane. Do takich sytuacji należą z pewnością wysokie temperatury, które sprzyjają parowaniu wody przez skórę wraz z potem, ale też i te niskie, w których organizm pozyskuje ją, by się ogrzać. W takich sytuacjach warto pić nawet do 4 litrów wody dziennie. Zwiększone zapotrzebowanie dla organizmu na wodę występuje również w gorączce czy chorobie.
Porada: Picie wody wiąże się też z pewnym ograniczeniem, które może być nawet niebezpiecznie. Nie powinniśmy pić więcej niż 1-1,5 litra wody na godzinę, gdyż może to zaburzyć naszą gospodarkę elektrolityczną i przynieść negatywne skutki.
Ilość wody a mineralizacja
Ważnym czynnikiem przy określaniu odpowiedniej ilości wody, którą musimy wypić dziennie będąc na diecie, jest jej mineralizacja. Na ten element często wiele osób nie zwraca uwagi. Podane wartości są wartościami dla wody czystej pitnej. Wody dzielą się jednak na te źródlane — bez większej zawartości minerałów oraz wody mineralne. Te powyżej 1500 mg/l minerałów są wysoko zmineralizowane. Jeśli używamy takich wód lub wód w przedziale 500 mg/l – 1000 mg/l warto kontrolować stan naszych witamin i minerałów i w razie ich nadmiaru zmienić wodę na uboższą — pijąc jednocześnie określona dzienną dawkę.
Porada 1: Osoby chore na nadciśnienie powinny wybierać wody o obniżonej zawartości sodu, co korzystnie wpłynie na utrzymanie prawnego poziomu ciśnienia krwi.
Porada 2: Jeśli korzystamy z firmy cateringowej, warto poprosić o konsultacje np. z dietetykiem, jeśli istnieje taka możliwość. Dieta pudełkowa oferowana przez firmy cateringowe ma często w “opcji” taką możliwość. Catering dietetyczny z dowozem z pewnością podpowie nam jaka ilość wody jest dla nas odpowiednia dla konkretnej diety.