Semiwegetarianizm, czyli dieta wegetariańska z rybą

0
707

Wegetarianizm jest sposobem żywienia, w którym świadomie i celowo eliminuje się mięso, ryby i owoce morza. Weganie unikają natomiast wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Obecnie jednak możemy wydzielić wiele różnych rodzajów diety wegetariańskiej, w tym również diety, które dopuszczają spożywanie ryb i owoców morza.

O odmianach wegetarianizmu

Historia wegetarianizmu sięga czasem starożytności. Nic więc dziwnego, że od tego czasu powstało wiele rodzajów diety wegetariańskiej. Obecnie większość z nich jest dostępna w ofercie firm cateringowych jako dieta pudełkowa. Do najpopularniejszych odmian wegetarianizmu należą m.in.

Laktoowowegetarianizm – odmiana wegetarianizmu, która bezwzględnie eliminuje z diety wszelkie mięso, także ryb, ale dopuszcza spożycie jaj, mleka i produktów mlecznych oraz miodu. Jest to najpowszechniej stosowana odmiana diety wegetariańskiej.

Laktowegetarianizm – oprócz eliminacji mięsa, z jadłospisu wyłącza się również jaja. Ten sposób żywienia dopuszcza jednak spożywanie mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm – w przypadku owowegetarianizmu, w odróżnieniu od laktowegetarianizmu,, dopuszcza się spożywanie jaj, natomiast mleko i produkty mleczne są eliminowane.

Weganizm

Weganizm – to jedna z bardziej restrykcyjnych odmian. Dieta wegańska odrzuca spożywanie mięsa, jaj, nabiału oraz miodu. Niektórzy weganie rezygnują także z korzystania z przedmiotów codziennego użytku, które powstają ze skóry zwierząt tj. butów, torebek, ale także futer i kosmetyków testowanych na zwierzętach.

Witarianizm – jest to odmiana wegetarianizmu, która dopuszcza jedynie spożywanie świeżych warzyw i owoców. Całkowicie odrzuca potrawy gotowane oraz kawę, herbatę i soki. Uwzględnia picie jedynie czystej wody, najlepiej źródlanej.

Frutarianizm – to najbardziej restrykcyjna forma, która odrzuca nie tylko spożycie mięsa, jaj, nabiału, miodu, ale również wszystkich warzyw i owoców. Innymi słowy, frutarianie uznają jedynie te owoce i warzywa, które same spadną z drzewa i których pozyskanie nie uśmierca rośliny.

Semiwegetarianizm – dieta wegetariańska z rybą

Żadna z powyżej wymienionych diet nie przewiduje spożywania ryb. Możemy jednak skorzystać z planu żywieniowego opracowanego na podstawie semiwegetarianizmu. Jest to termin, który określa dietę pozwalającą spożywać ryby i owoce morza. Niezmienny pozostaje „zakaz” spożywania mięsa czerwonego. Jednak poza rybami można jeść również jaja, nabiał, miód. Sam semiwegetarianizm również ma swoje odmiany (pollowegetarianizm i pescowegetarianizm). Wśród osób, które są wegetarianami, można usłyszeć opinie twierdzące, że semiwegetarianizm nie jest odmianą wegetarianizmu, a raczej osobną dietą. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że według głównych założeń, dieta wegetariańska nie powinna dopuszczać spożycia mięsa i ryb. Poza tym dieta wegetariańska z rybą jest często stosowana jako „stan przejściowy”, zanim przejdzie się na regularną dietę wegetariańską. Taką ofertę ma dla swoich klientów np. catering dietetyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ