Co to jest kreatyna? Tą kwestią powinny się szczególnie zainteresować osoby uprawiające te dyscypliny sportu, w których liczy się maksymalny możliwy wysiłek w krótkim momencie czasu, a więc np. osoby chodzące na siłownię.
Kreatyna to substancja często występująca jako suplement diety. Występuje w takich formach jak monohydrat, jabłczan lub innej. Najczęściej kreatynę zażywa się w tabletkach, lub jako proszek mieszany z wodą. Jest to suplement dosyć tani, a jednocześnie świetnie przebadany. Udowodniono jego skuteczność.
Na jakiej zasadzie działa kreatyna? W naszym organizmie występują cząsteczki energii, tzw. ATP. Energii tej używamy podczas wysiłku. W czym problem? Podczas dużego wysiłku cząsteczki rozpadają się na mniejsze, a wtedy stają się bezużyteczne. Wtedy pomocna jest kreatyna, która łączy brakujące cząsteczki ze sobą i daje szansę na ponowne wydobycie z nich energii. W praktyce, np. chodząc na siłownię, zauważyć możemy, że mamy szybszy progres, jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar. Ponadto, nasze mięśnie wydają się być większe. Kreatyna wiąże wodę i wypełnia nią komórki mięśniowe, więc mięśnie są bardziej napuchnięte i optycznie większe.
Niektórzy twierdzą, że kreatyna jest niebezpieczna i może uszkodzić nerki. Większość badań jednak temu kategorycznie zaprzecza. Zaleca się jednak stosowanie małych dawek tego suplementu (5 gram dziennie) i picie zwiększonej ilości wody, aby ewentualny nadmiar został usunięty z moczem. Kreatyna nie daje efektów od razu – potrzeba przynajmniej kilku dni, aby mięśnie wysyciły się substancją.