Co to jest moment obrotowy?

0
764
Co to jest moment obrotowy?

W dzisiejszych czasach tak naprawdę co drugi mieszkaniec Ziemi porusza się własnym samochodem albo korzysta z taksówek. Ale czy ktokolwiek z nas zastanawiał się kiedyś, co to jest moment obrotowy silnika?
Moment obrotowy pośrednio wpływa na dynamikę samochodu, a bezpośrednio na jego możliwości transportowe. Ale po kolei – jest to przede wszystkim wielkość fizyczna i zarazem siła wytwarzana przez silnik, która mierzona jest na wale korbowym. Jednostką podstawową jest tutaj niutonometr, którego symbol to Nm. Moment obrotowy liczy się poprzez pomnożenie siły przez długość ramienia w ruchu obrotowym.
Moment obrotowy w jednostkach turbodoładowanych narasta razem z obrotami i dzieje się to bardzo szybko. Jest to najważniejszy parametr określający charakterystykę silnika. Im wyższy jest moment obrotowy przy konkretnej, określonej prędkości obrotowej, tym szybsza może być reakcja na dodanie gazu i zarazem większa zdolność do rozpędzenia pojazdu. Wpływa ona również na możliwości transportowe samochodu – im cięższe jest auto, tym większy moment obrotowy, nie moc, jest potrzebny do rozpędzenia samochodu. Dzięki momentowi obrotowemu możemy obliczyć moc silnika – korzystamy tu z następującego wzoru: wielkość momentu obrotowego pomnożona przez obroty, przy których tak określona wielkość momentu obrotowego występuje. Moc pojazdów użytkowych, takich jak ciągniki, maszyny budowlane czy samochody ciężarowe jest niska w stosunku do osiąganej przez te maszyny bardzo wysokiej wartości momentu obrotowego.

www.odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ