Cechy dobrego papieru do drukarki?

0
1339

Artykuł powstał we współpracy z firmą: Pasaż Biurowy.

Na jakość uzyskanego druku wpływa nie tylko rodzaj tuszu i sprawność samego tonera, ale także rodzaj papieru do drukarki. Znaczenie ma również format papieru, czyli jego długość i szerokość, gdzie standardowym wymiarem jest A4. Popularne są także papier A5 i A3, w zależności od zastosowania. Oprócz białej kartki do dyspozycji jest także kolorowy papier, który może mieć różną gramaturę. Czym zatem powinien cechować się papier do drukarki?

Jakie właściwości posiada papier do drukarek?

Do najpopularniejszych papierów do drukarki zaliczyć można te w rozmiarze A4, czyli o wymiarach 210×297 mm. Jest to uniwersalny rozmiar pasujący praktycznie do wszystkich typów drukarek i wykorzystuje się go zarówno do użytku domowego, jak również w biurach. Mniej popularne są kartki papieru w formacie A5 – 148×210 mm oraz A4 – 297×420 mm, ale nie wszystkie urządzenia drukujące obsługują ten rozmiar. Konieczne jest zatem sprawdzenie na opakowaniu posiadanej drukarki, czy dany format papieru jest przez nią obsługiwany. Jeśli chodzi zaś o gramaturę papieru do drukarki, to za standardową uważa się 80 g/m2. Grubość pojedynczej kartki powinna mieścić się w przedziale 0,08-0,10 mm. Wybór gramatury papieru zależy od tego, co ma zostać na nim wydrukowane. Przykładowo zaproszenia i pisma urzędowe zaleca się drukować na papierze kredowym o gramaturze 200 g/m2. Im grubszy jest papier, tym jest on sztywniejszy. Warto też pamiętać o tym, że szorstkość papieru przyczynia się do nierównomiernego nadruku.

Nie bez znaczenia jest także kolor papieru, który ma wpływ na jakość druku i jego przejrzystość. Kiepskiej jakości papier można poznać po tym, że sprawia wrażenie niemalże przezroczystego i zamiast koloru białego może mieć lekko żółtawe zabarwienie. Na kolor papieru wpływ ma jego gramatura i klasa. Wyróżnia się trzy klasy papieru, gdzie papier klasy A jest najbielszy i najdroższy. Z kolei papiery klasy B i C mają już inny odcień i są bardziej żółtawe/szarawe. W przypadku drukowania ważnych dokumentów zaleca się jednak zainwestować w papier najwyższej jakości, aby mieć gwarancję uzyskania najlepszego druku. Bielszy papier to lepszy kontrast wydruku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ