Bóle w klatce piersiowej – problemy z sercem?

0
1132
ból w klatce piersiowej

Jeśli odczuwasz pieczenie lub ból w klatce piersiowej nie musi ono od razu oznaczać zawału.

Przyczyny mogą być zupełnie inne. Mimo to nie lekceważ tego!

Ból w klatce piersiowej a zagrożenie życia

Stres, przepracowanie, brak snu i nieodpowiednia dieta – to tylko kilka z czynników, które przyczyniają się do powstawania chorób wieńcowych, dlatego słuszną myślą jest możliwy zawał, nawet jeśli nasz wiek nie odpowiada średniemu wiekowi zawałowemu.

Jak rozpoznać zawał?

Zawał niesie ze sobą szereg innych typowych objawów, należą do nich m.in.: duszności, drętwienie lewej ręki, nadmierne przemęczenie, zawroty głowy, kołatanie serca, zimne poty.

Wtedy bezzwłocznie należy wezwać pomoc!

Zawał serca o wiele łatwiej można rozpoznać u mężczyzn niż u kobiet?

W niektórych przypadkach typowy objaw jakim jest ból w klatce piersiowej w ogóle nie występuje co może świadczyć o rozległym zawale, zagrażającym życiu.

U kobiet dodatkowo pojawiają się bóle krtani, barku oraz nadbrzusza, któremu zwykle towarzyszą mdłości i wymioty – co bardzo łatwo można pomylić z zatruciem pokarmowym czy grypą żołądkową.

Bóle klatki piersiowej w połączeniu z dusznościami, omdleniami, uczuciem dezorientacji i niepokoju mogą być objawem chorób takich jak: zatorowość płucna, ostra niewydolność krążenia, tętniaki.

co mogą oznaczać bóle w klatce piersiowej

Bądź czujny!

Często ból w klatce piersiowej może być spowodowany np. nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Mimo to zawsze należy być czujnym, nawet kiedy objawy pojawiają się na chwile po czym ustępują. Mogą one zwiastować początek choroby wieńcowej, miażdżycy a nawet początki zawału.

Nie czekaj tylko umów się na wizytę z kardiologiem, który wykona serię odpowiednich badań oraz sprawdzi w jakim stanie jest Twoje serce.

Inne przyczyny bólu klatki piersiowej

Bóle w okolicach mostka mogą być wywołane przez choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Chorobom tym często towarzysz promieniujący ból, który objawiać się może właśnie bólami w klatce piersiowej. Możesz odczuwać także uczucie drętwienia oraz specyficzne pieczenie, które świadczy o stanie zapalnym nerwów. W miejscach, w których rozwija się choroba, dodatkowo pojawia się obrzęk.

Bóle klatki piersiowej mogą być oznaką problemów z płucami. Wyróżnić możemy m.in. takie choroby jak: odma płucna, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zatorowość płucna.

Nierzadko są to również sygnały ze strony układu pokarmowego, które mogą wystąpić nawet po prostu po spożyciu zbyt dużej ilości różnych pokarmów. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że jest to przepuklina przełyku, dlatego nie lecz się na własną rękę, domowymi sposobami. Skontaktuj się ze specjalistą!

Możliwe, że są to objawy niegroźne wynikające z przemęczenia, nadmiernego stresu czy nagłej zmiany trybu życia ale nigdy nie możemy zapominać o chorobach wywołujących bóle w okolicach mostka, które nieleczone mogą zagrażać Twojemu życiu! Serce jest mięśniem, który, tak samo jak wszystkie inne, po prostu się męczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ