Żyj i działaj zgodnie z zasadami filozofii kaizen, a odmienisz swoje życie!

0
789
Kaizen to nieustanna praca nad sobą
fot. Pixabay.com

Każdy z nas szuka w życiu swojej drogi i zasad, którymi może i chce się kierować, aby żyło mu się dobrze z samym sobą i z innymi. Filozofia kaizen daje wskazówki, jak to robić. Wystarczy więc konsekwentnie stosować się do jej zasad i obserwować, jaki wpływ wywierają na nasze życie.

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/filozofia-kaizen-czyli-10-zasad-dzieki-ktorym-zmienisz-swoje-zycie/

Na czym polega kaizen?

Filozofia kaizen jest określana jako droga do redukcji złych nawyków, system motywacyjny, sposoby na zarządzanie sobą samym czy organizacją. Ma za to na pewno jeden cel, który niezależnie od tego, jaką definicję kaizen przyjmiemy, dąży do tego, aby nieustannie nad sobą pracować, rozwijać swój potencjał, kształtować dobre nawyki, określać możliwości i korzystać z talentów, jakie posiadamy. Kaizen jest więc nieustannym dążeniem do zmiany i to zmiany na lepsze. Nic więc dziwnego, że i biznes doskonale się w tej filozofii odnajduje. Firma, której zależy na rozwoju i wykorzystywaniu potencjału, który drzemie w jej pracownikach, nie zginie na rynku, a na pewno jeszcze wiele osiągnie i nie raz o niej usłyszymy.W kaizen istotna jest metoda małych kroków. Zaczynamy więc od niewielkich zmian, po to, aby z czasem dojść do naprawdę wielkich.

Najważniejsze zasady filozofii kaizen

Jak już wspomnieliśmy w kaizen istotna jest nieustanna praca nad samym sobą. Da się to zrobić, eliminując złe nawyki lub zmieniając je na takie, które będą dla nas bardziej korzystne. Wszystko to finalnie ma doprowadzić do poprawy naszego życia, samopoczucia i relacji z innymi. Jak więc brzmią zasady kaizen? Oto one:

  1. Pamiętaj, że każdy problem daje jakąś możliwość rozwiązania. Kryzys jest więc sposobem na to, aby zacząć się rozwijać i pracować nad samym sobą. Dlatego też warto z podniesioną głową podchodzić do problemów i odważnie zabierać się do ich rozwiązywania.
  2. Zapytaj zawsze pięć razy „dlaczego?”. Dotrzesz w ten sposób do sedna sprawy i dostrzeżesz to, czego nie da się zobaczyć gołym okiem.
  3. Inspiruj się rozwiązaniami innych. Inspiracja, wiedza i pomysły, które płyną od innych osób, to dla nas źródło wiedzy i rozwoju.
  4. Gdy myślisz o rozwiązaniach, myśl o tych, które są możliwe do wdrożenia. Nie trać energii na myślenie o czymś, co jest abstrakcyjne i niemożliwe do zrealizowania.
  5. Poddawaj w wątpliwość to, co dotychczas ustalone.
  6. Zapomnij o wymówkach. Wszystko da się zrobić.
  7. Postaw na proste rozwiązania. Nie musisz dążyć do ideału.
  8. Wykorzystuj spryt zamiast pieniędzy.
  9. Poprawiaj pomyłki na bieżąco i wyciągaj z nich wnioski.
  10. Pamiętaj, że doskonalić siebie i swoje projekty można nieustająco.

Zobacz też: http://www.kobiecymokiem.pl/wybieramy-prezenty-na-dzien-ojca/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ