Jak zadbać o cienkie i rzadkie włosy, żeby były gęste i pełne blasku? Kilka praktycznych rad, dzięki którym Twoje włosy odżyją

0
1665
Jak zadbać o cienkie i rzadkie włosy, żeby były gęste i pełne blasku? Kilka praktycznych rad, dzięki którym Twoje włosy odżyją

Cienkie i rzadkie włosy to zmora zarówno wielu kobiet jak i mężczyzn. Co do zasady jednak to panie znacznie bardziej przejmują się kondycją swoich włosów i starają się zrobić wszystko, by poprawić ich wygląd. Właściwa pielęgnacja może w znacznym stopniu przyczynić się do wzmocnienia włosów, a także do zwiększenia ich objętości i nadania im blasku. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które przydadzą się wszystkim osobom chcącym poprawić kondycję swoich włosów.

Cienkie włosy: co to właściwie znaczy?

Cienkie włosy nie zawsze muszą być rzadkie, czyli nie zawsze musi ich być mało. Cienkie włosy charakteryzują się głównie małą średnicą włosa. To oznacza, że mają mniej łusek zabezpieczających (tworzących zewnętrzną osłonkę) i tym samym – mniej keratyny. W konsekwencji cienkie włosy są bardziej narażone na zniszczenie i wypadanie. Celem pielęgnacji cienkich włosów jest zatem przede wszystkim wzmocnienie zewnętrznej osłony włosa. Uwaga: dobór pielęgnacji powinien być uzależniony od aktualnego stanu włosów, m.in. od stopnia ich porowatości.

Delikatne mycie włosów jako podstawa pielęgnacji

Podstawą każdej pielęgnacji włosów jest sposób ich mycia. W przypadku cienkich włosów konieczne jest przede wszystkim zachowanie delikatności ze względu na to, że są one mocno narażone na uszkodzenie. Należy unikać gorącej wody (najlepiej myć letnią) i silnie oczyszczających szamponów, które mogą osłabić łuski włosa. Podczas mycia nie można szarpać i szorować włosów; pianę z szamponu warto rozprowadzać delikatnie. Ważne jest także dokładne oczyszczenie skalpu, jednak nie można przy tym zbyt mocno wcierać piany w skórę głowy. Supełki, które pojawią się po umyciu włosów, należy bardzo delikatnie rozplątać palcami – rozczesywanie ich na siłę mocno niszczy zewnętrzną ochronę włosa. Dobrym pomysłem jest dokładne rozczesanie włosów jeszcze przed ich myciem; dzięki temu po nałożeniu kosmetyków i ich spłukaniu znacznie łatwiej będzie można rozczesać włosy (chociaż najlepiej unikać używania grzebienia tuż po myciu).

Odżywka i maska? Tak, ale dopasowana do typu włosów

Najpopularniejszą metodą pielęgnacji jest nakładanie dodatkowych kosmetyków na włosy. Celem jest nawilżenie i wzmocnienie kosmyków. W przypadku cienkich włosów sprawa jest jednak problematyczna. Wiele odżywek mocno obciąża włosy – takie produkty mogą świetnie się sprawdzić, ale tylko w przypadku włosów o wysokim stopniu porowatości. Ich charakterystyczną cechą jest spuszenie; najczęściej takie włosy są także pozbawione blasku, matowe i niezbyt przyjemne w dotyku. Dodatkowo ciężko je rozczesać. Jeśli cienkie włosy są jednocześnie wysokoporowate, to warto stosować odżywki, które mają w swoim składzie m.in. różnego rodzaju oleje (np. olej makadamia). Często jednak cienkie włosy mają zwarte łuski – po prostu jest ich mniej. Wtedy należy wybierać odżywki i maski, które nie są mocno nawilżające i pozbawione dużej ilości emolientów. Dzięki temu nie obciążą one mocno włosów, a kosmyki nie będą sprawiać wrażenia przetłuszczonych.

Cienkie włosy: cięcie, farbowanie i dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Osoby, które mają cienkie włosy, nie powinny nigdy mocno ich cieniować, ponieważ taki rodzaj cięcia mocno je osłabia. Warto unikać także częstego farbowania kosmyków, a zwłaszcza – ich rozjaśniania, które niszczy włosy bardziej niż ich przyciemnianie.

Cienkie włosy można wzmocnić także poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych w salonach fryzjerskich. Jedną z propozycji jest Rytuał Kerastase; to zabieg mający na celu termoodbudowę włosów. Odbudowywany jest m.in. cement międzykomórkowy, co z kolei wpływa na poprawę struktury powierzchni kosmyków. Odtwarzana jest także naturalna powłoka włosa, czyli wspomniane już łuski pokrywające rdzeń włosa. Mocniejsza powłoka wpływa nie tylko na lepszy wygląd włosów, ale przede wszystkim zapobiega oddziaływaniu szkodliwych czynników zewnętrznych oraz wnikaniu niektórych substancji do wnętrza włosa. Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z zabiegów, które przywracają włosom ich blask, dzięki czemu wyglądają one na zdrowsze i mocniejsze. Zabiegi pielęgnacyjne tego rodzaju można wykonać np. w salonach Jean Louis David (https://salony-jeanlouisdavid.pl/).

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ