Wiele osób myśli, że instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane jedynie na dachu budynku. Jest to oczywiście jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jednak istnieje jeszcze kilka innych sposobów na montaż całego systemu. Zobacz, jak wyglądają instalacje na dachu i na gruncie pod względem efektywności, zajmowanej przestrzeni i jeszcze kilku innych czynników.
Fotowoltaika na dachu
Panele słoneczne https://suncrew.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/ na dachu budynku, to w ostatnim czasie bardzo popularny widok w naszym kraju. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w panele słoneczne oraz korzystanie z zielonej energii. Instalacja PV na budynku nie ingeruje w przestrzeń wokół domu i z pewnością jest to jeden z jej dużych atutów. Niestety czasem pojawiają się problemy natury technicznej i instalacja fotowoltaiki na dachu jest po prostu niemożliwa. Wpływ na to może mieć konstrukcja dachu, ułożenie dachu względem stron świata, nachylenie, ułożenie kominów i wiele innych rzeczy.
Aby mieć pewność, że montaż fotowoltaiki na dachu jest możliwy, fachowcy wykonują audyt fotowoltaiczny, który ma za zadanie ustalić jak najlepsze warunki dla instalacji. Pod uwagę bierze się wiele czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na działanie całego systemu. Dzięki temu wiadomo, czy np. moduły nie będą zacienione, czy będą działać w danym miejscu efektywnie i czy w ogóle jest możliwość, aby je tam umieścić. Panele słoneczne na dachu nie wpływają negatywnie na wygląd nieruchomości, co ciekawe zwiększają one jej wartość.
Fotowoltaika na gruncie
Fotowoltaika Bydgoszcz umieszczona na dachu może być tak samo wydajna, jak ta zainstalowana na gruncie. W takiej sytuacji panele mogą znajdować się w dowolnym miejscu na posesji i nie ogranicza nas konstrukcja dachu. Powierzchnia dostępna na gruncie w wielu przypadkach może okazać się lepsza niż ta na dachu.
Po pierwsze jest jej więcej, dzięki czemu cała instalacja spokojnie się pomieści. Po drugie jej montaż jest nieco prostszy niż na dachu domu jednorodzinnego i nie ograniczają nas kominy, okna itp. Dla niektórych minusem może okazać się wygląd instalacji na gruncie. Niektórzy twierdzą, że szpeci ona działkę, jednak jest to stwierdzenie subiektywne i wszystko zależy od gustu domowników.
Jednak to nie wygląd a działanie liczy się w tym przypadku najbardziej. Ryzykiem może okazać się w tym przypadku zacienienie. Instalacja na gruncie nie powinna znajdować się koło obiektów, które tworzą cień np. drzew i wysokich budynków. Instalacja PV na gruncie składa się z modułów oraz specjalnej konstrukcji, która je podtrzymuje. Ważne jest, aby konstrukcja była zamontowana w solidny sposób, aby się nie przewróciła.