Częstoskurcz serca inaczej tachykardia jest to rodzaj zaburzenia rytmu.
Rytm serca podczas tachykardii jest szybki jednak w przeciwieństwie do arytmii serca jest miarowy.
Tachykardia najczęściej występuje z objawami takimi jak anemia, bezsenność, zatrucie pokarmowe czy gorączka i nie zawsze jest spowodowana chorobą.
U osób młodych objawy mogą być związane np. z układem hormonalnym.
Czasami do częstoskurczu dochodzi, gdy człowiek doświadcza silnych emocji lub powoduje za duży wysiłek fizyczny np. zbyt silny trening na siłowni.
1. Czym jest tachykardia?
Jest to zaburzenie przy którym serce wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę. W normalnym funkcjonowaniu serca liczba ta to od 60 do 100 uderzeń na minutę.
Jeżeli zauważymy u siebie takie zmiany, które nie są związane np. z wysiłkiem, należy w jak najszybszym czasie skonsultować je z lekarzem kardiologiem.
2. Przyczyny tachykardii.
Przyczyn częstoskurczu może być wiele od wad serca do nadciśnienia tętniczego, rozwojowi choroby sprzyja palenie papierosów, nadużywanie kofeiny oraz stres.
3. Rodzaje częstoskurczu.
Rozróżnia się trzy jego rodzaje, pierwszy z nich nosi miano tachykardii zatokowej – czyli takiej wywoływanej na skutek fizjologiczny.
Następny rodzaj to tachykardia nadkomorowa i komorowa, może mieć charakter trwały lub napadowy.
Tachykardie nadkomorowe nie stanowią zagrożenia dla życia jednak nie leczone mogą prowadzić do udaru mózgu, spadku ciśnienia czy zapaści.
Jeżeli tachykardii towarzyszy nierówna praca serca, wtedy mamy do czynienia z migotaniem przedsionków czy komór.
4. Objawy tachykardii.
Tachykardia objawia się przede wszystkim przyspieszoną akcją serca, zawrotami głowy, dusznością. Może wystąpić również omdlenie, potliwość jak również lekki ból za mostkiem i uczucie niepokoju.
Tachykardia z zaburzeniem rytmu serca może spowodować nawet nagłe zatrzymanie akcji serca i zgon.
5. Diagnozowanie tachykardii.
Aby rozpoznać schorzenie należy udać się do kardiologa, który wykona badanie EKG, pomagające ustalić dalsze leczenie. Kolejnym badaniem które przychodzi nam z pomocą jest EPS, czyli przy użyciu impulsów elektrycznych wywołuje się częstoskurcz, aby sprawdzić jaki ma przebieg i jak dalej należy diagnozować pacjenta.
6.Leczenie tachykardii.
Tachykardia jest leczona najczęściej farmakologicznie poprzez zastosowanie beta – blokerów normujących akcję serca. Chory powinien przyjmować również leki przeciwzakrzepowe oraz suplementy diety zawierające odpowiednią dawkę magnezu i potasu, wzmocnione np.głogiem. Ważne jest aby leki przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ w innym przypadku mogą spowodować zaostrzenie choroby.
Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, niektórym pacjentom wszczepia się kardiowerter, który wyrównuje pracę serca.
Tachykardia jak każda choroba posiada powikłania z których głównym w tym przypadku jest migotanie komór, nie udzielenie odpowiedniej pomocy w przeciągu paru minut przeradza się w natychmiastowy zgon.
Osoby, które nie leczą tego schorzenia prowadzą do niewydolności krążenia oraz zawału.