Pielęgnacja zębów u dziecka

0
805
Pielęgnacja ząbków

Aby dziecko z chęcią podchodziło do codziennego mycia zębów, dobrze jest wyrabiać ten nawyk już w okresie niemowlęcym. Dzięki temu dziecko jest oswojone ze szczotkowaniem i z radością będzie kontynuować ten zwyczaj, starając się być coraz bardziej samodzielnym.

Kiedy zacząć i jak myć zęby niemowlakowi?

Już w pierwszych tygodniach życia dziecka należy zacząć myć mu dziąsła. Zazwyczaj wystarczy użycie przegotowanej wody lub wystudzonego naparu z rumianku. Najwygodniej użyć do tego jałowej, owiniętej wokół palca gazy.
Masaż dziąseł należy wykonywać po stronie warg i języka. Podstawą jest regularność, taki masaż należy wykonywać 2 razy dziennie.

Jaką szczoteczkę wybrać dla malucha?

Gdy pojawią się pierwsze ząbki u malucha, stoimy przed wyborem szczoteczki do zębów. Wtedy dopada nas niepewność, bo nie wiemy jaką wybrać. Podstawową informację jaką mamy znaleźć na opakowaniu szczoteczki to to, że jest przeznaczona dla niemowląt. Dodatkowo powinna być bezpieczna, jej krawędzie zaokrąglone, a rozmiar mały. Atutem będzie szeroki, antypoślizgowy uchwyt wygodny dla rączki malucha i dla ręki rodzica, oraz miękkie włosie o zaokrąglonych końcach.

Jeżeli chodzi o zużycie, taką szczoteczkę trzeba wymienić wtedy, gdy włókna stracą kształt i sprężystość. Również po chorobie zakaźnej dziecka lub jeżeli miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami.

W przypadku większego dziecka szczoteczkę najlepiej wybierać razem. Jak dziecko samo wybierze sobie szczoteczkę, jest większa szansa że mycie zębów będzie sprawiało mu przyjemność. To na co rodzic ma zwrócić uwagę to to, żeby główka szczoteczki była zaokrąglona, uchwyt był szeroki, antypoślizgowy, dobrze wyprofilowany pod rączkę dziecka.

Pielęgnacja zębów u dziecka

Pasta do zębów dla dziecka

Do mycia zębów warto używać pasty. Jest ona materiałem ścierającym resztki pokarmowe z powierzchni ząbków. Na rynku dostępne są pasty z fluorem lub bez. Polskie Towarzystwo Pedodontyczne zaleca stosowanie u dzieci do 6 roku życia pasty z fluorem, która zawiera dawkę 500 ppm jonów fluorkowych.

Jednorazowa ilość pasty dla niemowlaka to wielkość porównywalna do ziarenka. Zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie. Pasty bez fluoru są przeważnie wybierane przez rodziców do szczotkowania zębów u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Przeczytaj też: Kremy do opalania dla dzieci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ