Depresja u osób starszych – specyfika depresji u seniora

0
1124
depresja u starszych osób

Depresja u osób starszych jest dosyć powszechną przypadłością, co nie znaczy, iż depresja starcza jest tak. Depresja u osób starych okazuje się odmiennie aniżeli u młodszych oraz właśnie więc sygnały depresji starczej mylone są z objawami innych chorób nękających seniorów. Etiologii depresji u osób starych czasem należy także poszukiwać w środkach stosowanych na leczenie innych schorzeń. Kolejną powszechną etiologią depresji u seniorów jest samotność. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości.

Etiologie depresji starczej

Ciężkie zmiany, z którymi muszą zmierzyć się starsi ludzie, np. śmierć małżonka czy dolegliwości, potrafią iść do depresji. Są rozmaite rodzaje depresji, natomiast depresja u ludzi starych nie jest bynajmniej naturalną częścią procesie starzenia się. Wręcz odwrotnie, wielu seniorów jest w okresie w miarę pogodnie być na emeryturze. Nieleczona depresja u osób starych może niezwykle niekorzystnie odbić się na zdrowiu, więc warto poznać sygnały depresji i w razie potrzeby rozpocząć leczenie.
Zmiany będące w systemie oraz stres związany ze koleją stylu bycia potrafią wpłynąć na pojawienie się depresji u osób starych. Na depresję bardziej narażeni są ludzie, którzy mieli na nią w przeszłości czy mieli przypadki depresji w rodzinie. Do innych elementów ryzyka należą:
•samotność oraz izolacja od ludzi,
•strata sensu życia,
•dolegliwości osób starych,
•przyjmowane środki,
•lęki (przed śmiercią, a oraz o pieniądze oraz zdrowie),
•śmierć członków rodziny, małżonka, przyjaciół, a chociażby zwierzęcia codziennego.

objawy depresji - jak ją rozpoznać
Życie człowieka skupia się z następnych etapów. Każdy z nich przyznaje się innymi zachowaniami, potrzebami oraz przeżyciami. Gdy jest się młodym, nie myśli się o starzeniu się oraz kłopotach związanych z tym czasem. Natomiast starość jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Organizm wraz z wiekiem działa mniej sprawnie, pojawiają się kłopoty zdrowotne, a także schorzenia sfery psychicznej. Osoby w podeszłym wieku muszą zmagać się z wieloma trudnościami i schorzeniami. W liczbie chorób psychicznych dotykających osoby starsze znajduje się depresja. Jest ona dosyć rozpowszechnioną w tym wieku chorobą. Natomiast powszechnie nie da się jej zidentyfikować z powodu innych zaburzeń występujących równolegle, związanych z zaburzeniami organicznymi wywołanymi starzeniem się organizmu.
Rozpoznanie depresji w podeszłym wieku jest ciężkie, bo osoby stare są na szereg schorzeń somatycznych, jakie potrafią przypominać schorzenia depresyjne czy maskować je.

Sygnały depresji u starych osób

Starość jest trudnym okresem w życiu człowieka, ponieważ mnóstwo osób traci wówczas sens istnienia. Osoby starsze, które przeszły na emeryturę, powszechnie nie mają znaczenia oraz czują się niepotrzebne. Dodatkowo znajdują się w okresie życia, gdy tracą bliskie osoby, przyjaciół, rodzeństwo lub małżonków. Depresja u osób starych powszechnie zbiega się z nowymi schorzeniami, a to iż stanowi ją dostrzec, a leczenie opóźnia się, pogłębiając dolegliwość. U osób starych depresja trwa dłużej aniżeli u młodszych. Podwaja to ich ryzyko zachorowania na dolegliwości układu krążenia, ataki serca i śmierć. Ze powodu na depresję wydłuża się czas rekonwalescencji osób starych będących na różne schorzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ