Łączenie paneli z innymi posadzkami – jak zrobić to estetycznie?

0
931
Łączenie paneli z innymi posadzkami - jak zrobić to estetycznie?

Obecnie panele drewniane goszczą już praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Za ich pomocą najczęściej wykańczamy podłogi w salonie i sypialni. Ich niewątpliwą zaletą jest dobra izolacja akustyczna i cieplna, a także fakt, że doskonale pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Często jednak nie wiemy, w jaki sposób połączyć panele z innym rodzajem posadzek. Dlatego dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić, by przerwy między dwoma posadzkami wyglądał estetycznie.

Wykończenie paneli – czy naprawdę jest tak ważne?

Bardzo często zastanawiamy się, czy odpowiednie zamaskowanie szczelin między panelami a płytkami czy wykładziną rzeczywiście ma sens. W końcu jeśli dwie posadzki mają taką samą wysokość, to nie powinno to nikomu przeszkadzać, prawda? No właśnie niekoniecznie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że kładąc panele musimy zachować odpowiednie szczeliny dylatacyjne – nie tylko między posadzką i ścianami, ale także na łączeniu z innym rodzajem podłogi, np. płytkami. Panele mogą pracować pod wpływem ciepła i wilgoci, dlatego jeśli nie zachowamy odpowiedniej przerwy, z czasem mogą się zniekształcać i pękać. Niestety pozostawiona szczelina to idealne miejsce dla kurzu, brudu i wilgoci, dlatego powinniśmy ją od razu zamaskować, by nie gromadziły się tam zanieczyszczenia. Ponadto na łączeniu paneli i płytek bardzo często układamy płytki z nierównym brzegiem czy innymi niedoskonałościami, powstałymi w wyniku cięcia. Wszelkie ubytki na brzegach płytek wyglądają nieestetycznie, a jeśli tylko jest jakaś niewielka różnica w wysokości posadzek, możemy się o nie potknąć i zrobić krzywdę. I właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich listew do paneli. Listwy wykończeniowe do paneli nie tylko zapewnią nam bezpieczeństwo i ochronią szczeliny przed wnikaniem do nich kurzu, brudu i wilgoci. Profile łączące dwie posadzki mogą także pełnić funkcję dekoracyjną. Wystarczy dobrać odpowiednie listwy, by nadać posadzce i całemu pomieszczeniu odpowiedni charakter.

Blog aranżacja wnętrz – https://adoo.pl/aranzacja-wnetrz/

Jakie listwy do paneli?

Zarówno jeśli chodzi o listwy łączące do paneli, jak i listwy przypodłogowe, wybór jest naprawdę ogromny. Najbardziej popularne są oczywiście listwy plastikowe. Ich zaletą jest niska cena, a także fakt, że dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu dopasujemy je zarówno do paneli, jak i płytek. Niestety cena idzie też w parze z jakością. Są one podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, dlatego też od razu pękną, jeśli zdarzy nam się upuścić na nie jakiś cięższy przedmiot czy nawet, gdy je przypadkiem nadepniemy.

Dobrym wyborem mogą być też listwy drewniane oraz listwy MDF. Te wykonane z drewna egzotycznego są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i świetnie prezentują się przy parkietach i panelach. Niestety rzadko kiedy sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach – zwłaszcza na styku z płytkami. Są też stosunkowo drogie.

Jeśli szukamy czegoś, co jest niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dobrym wyborem będą listwy do paneli z aluminium. Aluminium to materiał wytrzymały i odporny na korozję, który doskonale wpasuje się do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. W ofercie firmy Pawotex prócz klasycznych listew znajdziemy także aluminiowe profile z możliwością wyginania w łuk. Więcej na stronie https://pawotex.com/listwy-do-paneli/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ