Kosmetyki wegańskie to unikalne produkty, wyróżniające się na tle innych. Posiadają skład, który powoduje, że nie znajdziemy w nich produktów testowanych na zwierzętach. To nie jedyna cecha, która je wyróżnia.
Wegańskie kosmetyki – bez testowania na zwierzętach
Kosmetyki dla wegan nie są testowane na zwierzętach na jakimkolwiek etapie produkcji. To ważne, ponieważ miłośnicy ekologii maja w ten sposób pewność, że żadne zwierzę nie ucierpiało, by mogły one powstać. Kwestia nienaruszania praw zwierząt do wolności ma coraz większe znaczenie we współczesnym świecie, co jest dostrzegalne również w show biznesie. Coraz więcej mówi się tam o konieczności stosowania produktów naturalnych, dających możliwość troski o środowisko naturalne.
Duże znaczenie ma także inna kwestia: brak degradacji środowiska, eksploatowania jego zasobów i degradacji. W czasach, kiedy odczuwamy coraz mocniej zanieczyszczenia, a ich skutki w przyszłości mogą być katastrofalne, troska o naturę staje się coraz ważniejsza.
Weryfikacja zgodnie z normami prawa europejskiego
Kosmetyki wegańskie przechodzą szczególny proces weryfikowania, który odpowiada standardom europejskim. Odnosi się to do gotowych produktów, jak i półproduktów. W Unii od 11 marca 2013 roku obowiązuje zakaz testowania produktów na zwierzętach, jednak wiele firm omija to, produkując je poza granicami strefy europejskiej.
W sieci popularne są strony, na których znajdziemy listę producentów, łamiących zasady troski o zwierzęta i mających produkcję np. w krajach azjatyckich. Sprawdza się również ich powiązania z dostawcami surowców kosmetycznych, testującymi na zwierzętach.
Składniki, jakich nie ma w kosmetykach wegańskich
W kosmetykach wegańskich nie znajdziemy wielu składników, które na co dzień występują w innych, „normalnych” produktach. Jest to m.in. kolagen odzwierzęcy, który najczęściej powstaje z tkanek świńskich, kości lub skóry ryb takich jak rekin lub dorsz atlantycki. Nie znajdziemy w nich również elastyny, powstającej z tkanek krów.
Wśród innych produktów, jakich trudno szukać w kosmetykach typu wege, wskazuje się na: keratynę, karmin, piżmo, cywet, lanolinę, miód oraz wosk pszczeli, mleko, jaja i ich pochodne a także kawior.