Czy dzieło literackie może istnieć bez świata przedstawionego?

0
872
Czy dzieło literackie może istnieć bez świata przedstawionego?

Nim odpowiemy na pytanie, czy dzieło literackie może istnieć bez świata przedstawionego, warto zastanowić się, co to jest świat przedstawiony i jakie są jego składowe.
Przede wszystkim, myśląc o świecie przedstawionym musimy ustalić, czym on jest. Oczywiste wydaje nam się, że jest to rodzaj otoczenia, ale tym razem jest to jeden z określonych gatunków. Świat przedstawiony bowiem, jest to świat, który możemy obserwować w literaturze, świat, który wykreowany jest przez autora danego dzieła – zarówno liryki, dramatu jak i epiki. Co zadziwiające – wszystkie składowe, z których zbudowany jest świat przedstawiony powtarzają się każdym gatunku i to zapewnia czytelnikowi, jak i osobie analizującej dzieło swego rodzaju swobodę do wyobrażenia sobie sceny, która ukazana jest w danej pozycji. Zatem otoczenie, bohaterowie, środowisko i charakteryzacja otoczenia jak zapachy, oświetlenie czy dźwięki wpływają na kreację świata przedstawionego.
Zatem czy dzieło literackie może istnieć bez świata przedstawionego? Odpowiedź wydaje się prosta i oczywista, że nie. Ponieważ świat przedstawiony, jest światem, który buduje i kreuje w danym momencie, który zapewnia czytelnikowi wizję i pozwala ją rozbudować. Dzięki kreacji świata przedstawionego, osoba, która zapoznaje się z dziełem jest w stanie zrozumieć co autor dzieła miał na myśli i jakimi ścieżkami podążał, w związku z akcją. Kreacja świata przedstawionego jest w stanie nawet wpłynąć na to, w jaki sposób autor chciał lub planował wpłynąć na czytelnika.

www.normalsi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ