W dzisiejszych czasach na pytanie: „co to ekologia?” można odpowiedzieć na wiele sposobów. I każdy z nich będzie prawidłowy.
Bowiem co to ekologia? To między innymi nauka o funkcjonowaniu i strukturze przyrody. Jak jeszcze można odpowiedzieć na pytanie: „co to ekologia?” Ekologia to nauka, która zajmuje się badaniem wzajemnego oddziaływania organizmów i ich środowiska.
Jeśli pytanie: „co to ekologia?” zada nam przedszkolak, jak odpowiedzieć? Jak najprościej wytłumaczyć co to ekologia? Można powiedzieć, że ekologia to nauka, która zajmuje się na przykład badaniem wpływu środowiska na życie zwierząt i roślin. Jeśli mały, dociekliwy człowiek dalej będzie dopytywał: „co to ekologia?”, możecie odpowiedzieć, że ekologia to nauka, badająca na przykład życie zwierząt i roślin.
W dzisiejszych czasach pytanie: „co to ekologia?” nabiera nowego znaczenia. Słowa: ekologia, ekologiczny, ekologicznie są bowiem tak często i nieadekwatnie używane, że niektórzy zapewne nie wiedzą, jakie jest ich prawdziwe znaczenie. Różne są też podejścia do definicji ekologii. Więc co to ekologia? Dla miłośników przyrody oznacza to zapewne życie w zgodzie z naturą. Co to ekologia dla miłośników zdrowego żywienia? To zapewne jedzenie żywności nieprzetworzonej. Co to ekologia dla domowników? To na przykład sposób segregacji śmieci. Co to ekologia dla osób zwracających uwagę na jakość powietrza? To zapewne zamiana samochodu na komunikację miejską lub najlepiej na rower lub piesze wycieczki. Na pytanie: „co to ekologia?” można więc odpowiadać na różne sposoby.