Chrzest święty dziecka

0
712
Chrzest święty dziecka

Zorganizowanie chrztu świętego dla naszego dziecka jest sporym wyzwaniem, o ile oczywiście planujemy jakąś większą imprezę. Jeśli chodzi o samą uroczystość kościelną, sprawa jest dość prosta. Chociaż i tu można spotkać się z pewnymi przeszkodami. Zależy to w dużej mierze do dobrej woli kapłana, który będzie udzielał chrztu naszemu dziecku.

Zacznijmy od tego, co potrzebne do chrztu będzie na pewno w każdym wypadku. Po pierwsze jest to akt urodzenia dziecka i dane rodziców chrzestnych. Oczywiście kapłan będzie chciał od nas również dokument dotyczący naszego ślubu kościelnego, jeśli nie braliśmy go w danej parafii. Jeśli takowego nie ma, może pojawić się problem.

W teorii nie należy odmawiać chrztu świętego żadnemu dziecku, ale z drugiej strony, kapłan może powołać się na konieczność wychowywania dziecka w wierze katolickiej. A tu już mogą być wątpliwości, bo brak sakramentu ślubu, stawia to wychowanie pod znakiem zapytania.

Jest pewne wyjście, które kapłani stosują, aby nie mieć później problemu ze swymi zwierzchnikami. Rodzice mogą podpisać zobowiązanie, że kiedyś ten ślub kościelny wezmą. Ksiądz ma więc dowód na to, że w przyszłości obowiązek zostanie wypełniony i wyraża zgodę na chrzest święty.

Podobnie jest w przypadku rodziców chrzestnych, którzy powinni spełniać podstawowe wymogi swojej wiary. Muszą być oczywiście ochrzczeni i przyjąć sakrament bierzmowania. Dobrze też jeśli nie żyją w związku cywilnym, bo to sytuacja podobna do rodziców dziecka. Chociaż tu akurat nie jest to aż tak restrykcyjnie przestrzegane.

www.metasetagalareta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ