choroby układu krążenia – profilaktyka

0
905
choroby układu krążenia - profilaktyka

Choroby układu krążenia są śmiertelnie niebezpieczne – zajmują od lat pierwsze miejsce na liście schorzeń powodujących zgony Polaków. Z tego powodu warto dowiedzieć się w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Skuteczna profilaktyka chorób układu krążenia pozwoli uniknąć zawału serca, udaru mózgu i innych zagrażających życiu dolegliwości. Ponieważ zaburzenia krążenia mogą mieć wiele przyczyn, zapobieganie im powinno również przebiegać wielotorowo.
W pierwszym rzędzie należy podjąć walkę z otyłością. Szczególnie szkodliwa jest jej brzuszna postać. Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta, która zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne organizmu i dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Powinna być ona również bogata w antyoksydanty, które zneutralizują wolne rodniki.
Choroby układu krążenia są często wywoływane lub pogłębiane przez palenie tytoniu. Dlatego profilaktyka powinna obejmować walkę z tym nałogiem. Ograniczyć należy również spożycie alkoholu.
Aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu krążenia. Serce to mięsień – wymaga więc systematycznego treningu. Wysiłek fizyczny, który podejmujemy podczas codziennych ćwiczeń sprawia, że zwiększa się wydolność serca i poprawia jego kondycja. Warto skonsultować wybór rodzaju aktywności fizycznej ze specjalistą, ponieważ zbyt intensywny wysiłek może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Bardzo istotne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia i wykonywanie badań profilaktycznych. Jednym z nich jest kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli dokonujemy jej regularnie, to z łatwością uda się wychwycić wszelkie odstępstwa od normy. Im szybciej uda się rozpoznać chorobę, tym łatwiej będzie ją wyeliminować, wdrażając odpowiednie leczenie. Badać regularnie należy również poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Profilaktyka chorób układu krążenia wiąże się również z unikaniem stresów. Warto zwolnić tempo życia, znaleźć chwilę na relaks, oddać się swojemu hobby.

http://www.serce.info.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ