Zgrabiarki czyli łatwiejsza praca w polu

0
3142
zagrabianie

Dawniej praca w polu była wykonywana ręcznie lub z pomocą zwierząt pociągowych. Taka praca w polu była bardzo męcząca i nieefektywna. Dziś już do bardzo dużej rzadkości należy widok ręcznie pracujących w polu ludzi.

Dzięki rozwojowi mechanizacji rolnictwa większość pracy można wykonać przy pomocy odpowiednich maszyn. Jedną z prac, jakie muszą wykonać gospodarstwa bazujące na paszy zielonej, jest zbiór siana. Po koszeniu i przetrząsaniu przychodzi czas na zgrabianie.

Tutaj dużą pomocą i ułatwieniem tej czynności będzie zakup zgrabiarki. Funkcja zgrabiarki polega na podgrabianiu i zgrabianiu siana.

Zgrabiarka – rodzaje

Zgrabiarka może być karuzelowa i takich znajdziemy najwięcej na rynku. Zgrabiarka karuzelowa sprawdzi się zarówno w małym gospodarstwie, jak i w tych większych. Najmniejsze modela zgrabiarek karuzelowych są napędzane przez 20-konne ciągniki i grabią siano z trzymetrowego pasa. Natomiast te największe zgrabiarki mają szerokość roboczą dochodzącą do 20 metrów.

Innym rodzajem zgrabiarki jest zgrabiarka grzebieniowa. Jest ona tańsza i prostsza w budowie niż zgrabiarka karuzelowa. To maszyna lekka o niewielkim zapotrzebowaniu na moc. Zgrabiarka grzebieniowa może być zaczepiana z tyłu lub z przodu ciągnika. Jeśli rolnik posiada również przyczepę samozbierającą, to za jednym przejazdem może zgrabić i zebrać paszę. Zgrabiarki grzebieniowe to dobre rozwiązanie dla średnich i dużych gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego, preferujących karmienie zwierząt zieloną paszą.

Na rynku maszyn rolniczych można również znaleźć zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym. W tym typie zgrabiarki siano jest zbierane przez podbieracze, a następnie kierowane na przenośniki taśmowe, które formują wały. Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym to bardzo duża wydajność oraz doskonała czystość i jakość grabienia. Ta dobra jakość wynika z minimalnych strat liści, co ma duże znaczenie przy zbiorach na przykład lucerny.

Zgrabiarki z przenośnikiem taśmowym przeznaczone są dla gospodarstw wielkoobszarowych. Producenci oferują bardzo duży wybór zgrabiarek przystosowanych do różnych potrzeb. Odpowiednio dobrana zgrabiarka pozwoli na wydajniejszą pracę w każdym gospodarstwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ