Pompy zębate hydrauliczne

0
738

Pompy zębate do oleju należą do tak zwanej grupy rotacyjnych pomp wyporowych. Można je podzielić ze względu na rodzaj zastosowania kół zębatych. Najczęściej spotykane są pompy wyposażone w zazębienie zewnętrzne oraz pompy posiadające zazębienie wewnętrzne. W obu rodzajach pomp pojedyncze koło zębate jest napędzane w sposób zewnętrzny dzięki momentowi obrotowemu, który jest przenoszony za pośrednictwem specjalnego wałka.

Pierwsze koło zębate sprawia, że drugie koło jest bezpośrednio obracane. Przy obydwu elementach występuje tarcie, dlatego należy pamiętać o regularnym smarowaniu podzespołów. Takie rozwiązanie sprawi, że części będą znacznie dłużej sprawne i rzadziej będą ulegać uszkodzeniom. Jeżeli dobierzemy pompę we właściwy sposób to ciecz do smarowania nie będzie odgrywać aż tak dużego znaczenia.

Zębata pompa oleju hydraulicznego charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, dzięki czemu przeprowadzanie prostych napraw można zlecić nawet osobom początkującym. Do tego zadania nie są potrzebne wysokie zdolności manualne. Dzięki prostej konstrukcji oraz dużej sprawności pompy zębate są niezwykle popularne wśród użytkowników. Producenci pojazdów również polecają ten typ elementów. Pompa do przepracowanego oleju jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem technologicznym.

Pompy samossące mają możliwość pracy w obu kierunkach. Dodatkowo pulsacja, która zachodzi podczas pracy jest naprawdę niewielka. Zdania na temat trwałości są podzielone, ponieważ część użytkowników uważa, że pompy wyposażone w zazębienie zewnętrzne są mniej trwałe od pomp zębatych z zazębieniem wewnętrznym. Nie istnieją jednak na to żadne sprawdzone testy ani badania, dlatego pozostają domniemania. Warto pamiętać, żeby pompa zębata była zawsze odpowiednio dobrana do danego typu urządzenia. Nawet najlepsza pompa, która będzie niewłaściwie dobrana może spowodować poważne uszkodzenia. Pompy zębate z zazębieniem wewnętrznym nie mają już problemu zasklepiania cieczy. Udało się rozwiązać tę przypadłość dzięki zastosowaniu zębów skośnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ