Półbuty męskie – z czym to się… nosi?

0
2098

Półbuty to podstawowy rodzaj męskiego obuwia. Najpopularniejsze, najbardziej eleganckie, konieczne w szafie każdego mężczyzny. To także jeden z najbardziej zróżnicowanych rodzajów, który ma wiele odmian, różniących się wyglądem i przeznaczeniem.

Najłatwiej rozróżnić buty po sposobie ich zamykania. Mamy więc do wyboru buty ze sznurowaniem, z klamerką i wsuwane. Niektórzy dzielą je także ze względu na rodzaj przyszwy, która może być otwarta lub zamknięta. Przyjmijmy jednak pierwszy podział.

Pólbuty szurowane

Półbuty ze sznurowadłami to między innymi oksfordy, nazywane także wiedenkami, derby, zwane angielkami, buty typu blucher oraz saddleshoe. Najpopularniejszymi wśród nich są derby i oksfordy. Oba typy wyglądają dość podobnie, jednak różnią się bokami, a dokładniej miejscem, w którym wszyte są sznurowadła. Derby posiadają sznurowadła z wierzchu, a oksfordy ukryte pod przyszwą. I jedne, i drugie można z powodzeniem nosić do garnituru. To najbardziej eleganckie półbuty męskie. Jeśli wybierzemy je w klasycznej czerni czy brązie, bez problemu będziemy mogli założyć je na spotkanie biznesowe oraz na inne okazje, również wieczorowe. Jeśli jednak planujemy założyć smoking – do niego będą pasować tylko oksfordy.

Półbuty wsuwane

Wśród męskich butów wsuwanych do wyboru mamy głównie mokasyny i loafersy. Te pierwsze to jeden z najstarszych rodzajów obuwia. Są one bardzo wygodne, a ich dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego włożenia. Mokasyny zwykle wykonywane są ze skóry, jednak ze względu na swoją dość cienką podeszwę nie nadają się do dłuższych spacerów. Przeznaczone są przede wszystkim na czas letni, nosi się je bez skarpet i zestawia ze strojami nieformalnymi, weekendowymi.

polbuty-meskie

Udoskonaloną formą mokasynów są loafersy. Równie łatwo je włożyć, jednak w odróżnieniu od tych pierwszych, posiadają podeszwę wraz z obcasem. W niektórych krajach buty tego typu nosi się do biura, jednak u nas nadal uważane są za obuwie na czas wolny.

Półbuty męskie z klamrami

Kolejne fasony męskich półbutów wyróżniają się zapięciem na klamrę znajdującą się w miejscu sznurowadeł. Najbardziej znanym typem butów z klamrami są monki. Buty Monk pozwalają wyróżnić się z tłumu i wyrazić swój indywidualizm. Są mniej oficjalne od derbów i oksfordów, jednak bardziej eleganckie niż mokasyny. Nosząc je pamiętajmy, by nogawki spodni nie były zbyt szerokie lub długie – klamry na butach powinny pozostać odsłonięte.

Niezależnie od tego, na jakie półbuty męskie się zdecydujemy, dobrym wyborem jest zawsze naturalna skóra i ręczne szycie – gwarantuje to najlepszą trwałość i nienaganny wygląd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ