Jak napisać wypracowanie

0
769
Jak napisać wypracowanie

Pisanie wypracowania to jedno z najczęstszych zadań z języka polskiego do wykonania na etapie szkoły podstawowej. Na późniejszych etapach nauki z wypracowaniem można spotkać się również na lekcjach języka obcego, historii czy też wiedzy o społeczeństwie. Jest to także częste zadanie na kartkówkach i sprawdzianach. Przeważnie napisanie wypracowania jest również głównym zadaniem podczas egzaminów kończących szkołę podstawową.
Większość osób dorosłych doskonale wie jak napisać wypracowanie. Z całą pewnością prędzej czy później dziecko zgłosi się do rodzica po pomoc przy pisaniu wypracowania na konkretny temat. Choć jest to niezwykle popularne zadanie, sprawia ono uczniom najwięcej trudności podczas jego wykonywania. Aby otrzymać dobrą ocenę, wystarczy znać kilka podstawowych zasad.
Dobre wypracowanie ma określoną strukturę. Każde wypracowanie składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Po pierwsze powinno ono zawierać ciekawie napisany wstęp. Nie musi on być długi, jedynie powinien nawiązywać do tematu, oraz przedstawiać miejsce, bohaterów i czas wydarzenia.
Kolejnym istotnym elementem wypracowania jest rozwinięcie. To najważniejsza część wypracowania, dlatego też powinna być najdłuższa. Bardzo ważne jest by rozwinięcie pogrupować w akapity, które sprawią że będzie ono czytelne i przejrzyste. W rozwinięciu można stosować zdania pytające, wykrzyknikowe a także równoważniki zdań. Nie należy pod żadnym pozorem zbyt często powtarzać tych samych wyrazów.
Ostatnim elementem jest zakończenie. Powinno ono zawierać krótkie i treściwe podsumowanie oraz wnioski. W zależności od tematu konkretnego wypracowania zakończenie może zawierać krótki morał bądź puentę. W tej części wolno a nawet trzeba używać wyrazów zawartych w temacie wypracowania.
Częste czytanie książek wzbogaca słownictwo i w ostateczności znacząco pomaga podczas pisania wszelkiego rodzaju wypracowań. Ważne aby dziecko często pisało wypracowania, przez co nabierze wprawy i utrwali konkretne zasady pisania tego typu prac.

www.mydlanyraj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ