Wszy u dzieci – jak je rozpoznać i pozbyć się wszawicy?

0
1228
wszy u dzieci

Wszawica głowy to jedna z tych chorób zakaźnych, które najczęściej dotykają najmłodszych. Wszy żywią się ludzką krwią i szybko rozmnażają.

Czym jest wsza?

Wesz ludzka to pasożytujący owad, który żeruje na naszej owłosionej skórze głowy. Szczególnie chętnie przebywa za uszami i z tyłu głowy.  Jego pokarmem jest oczywiście krew człowieka. Dorosła postać owada ma ok. 4 mm długości, a najedzona zyskuje brązowawą barwę. Jaja wszy, czyli tak zwane  gnidy, we włosach o jasnym odcieniu szczególnie trudno dostrzec. Jaja mają bezowy kolor , są również wielkości główki szpilki, a dodatkowo wesz mocuje je na włosie u samej jej nasady. Z gnidy po 10 dniach wykluwają się larwy, które po upływie niespełna dwóch tygodni osiągają dojrzałość płciowość. Dodatkowo musimy wiedzieć, że rozmnażają się one w bardzo szybkim tempie.

Jak można zakazić się wszami?

Ze względu na sposób przenoszenia się owada z jednego człowieka na drugiego powinniśmy wiedzieć, że:

  • wszy we włosach mogą pojawić się na basenie albo w trakcie wakacyjnych kolonii. Wtedy dzieci pożyczają sobie szczotki lub gumki do włosów,
  • dodatkowo poprzez ręcznik i ubrania zakażonego również możemy się zarazić
  • zagrożenie niesie również wymiana czapek, szalików lub apaszek,
  • pożyczanie sobie pluszaków również może spowodować zarażenie

Jak rozpoznać wszy?

Przede wszystkim, musimy wiedzieć  jak rozpoznać wszy. Na wszawicę narażeni jesteśmy każdego dnia. Wystarczy że na przykład jedno dziecko w przedszkolu ma wszy, a już szykuje się epidemia. Dlatego też powinniśmy być wyczuleni, gdy dziecko zaczyna się drapać po głowie. Dodatkowo towarzyszą temu zwykle czerwone małe kropki na skórze.

wszawica - jak sobie poradzić z wszami u dzieci

Jak leczyć wszy?

Aby wytępić wszy, należy dokładnie czesać głowę malucha, usuwając zarówno wszy jak i gnidy. Dla ułatwienia leczenia należy również użyć specjalnego preparatu na wszawicę, który kupimy bez recepty w każdej aptece. Posiadają one bardzo szeroki wybór tych preparatów. Dodatkowo pościel, ręczniki, ubranka i niektóre zabawki powinniśmy wyprać w pralce w temperaturze nie niższej niż 60 st. Celsjusza. Zabawki i akcesoria, których nie można prać, musimy na co najmniej 10 dni szczelnie zamknąć w foliowym worku. Akcesoria do włosów, takie jak szczotki i grzebienie, możemy umyć w gorącej wodzie z mydłem, jednak najlepiej byłoby z nich już więcej nie korzystać. Ważne jest również  to, że jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma wszawicę, należy o tym powiadomić opiekunów w przedszkolu oraz innych rodziców. Należy też obserwować, czy inni domownicy także zarazili się wszawicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ