Składniki niekorzystnie wpływające na stan skóry

0
1182
stan skóry

Starzenie się skóry jest dobrym procesem, polegającym na zmniejszeniu aktywności komórek zdolnych do regeneracji organizmu. Zależy ono od jakości genów, natomiast także czynników zewnętrznych. Oznaką starzenia się jest strata wiotkości skóry, niejednokrotnie wokół oczu i ust. Na te zmiany można jednak oddziaływać i je opóźnić.

Jeśli zaczyna się starzenie skóry?

Sucha i podrażniona skóra to tylko jeden z niezwykle ważnych objawów starzenia się. Proces tenże zaczyna się już blisko 25. roku życia, a niezwykle dotkliwie działa po 45. roku życia. Odpowiadają za to m. in. wolne rodniki, czyli atomy lub cząstki, które zmieniają strukturę i pracy białek, lipidów, kwasów tłuszczowych. Efektem są mutacje i śmierć komórek. Drugą etiologią jest stres oksydacyjny, który zaburza równowagę między reakcjami wolnorodnikowymi a umiejętnością naprawy uszkodzeń przez organizm.

W jaki sposób skóra staje się sucha?

W organizmie dosyć wcześnie zaczyna się zmniejszać produkcja hormonów odpowiedzialnych za regenerację skóry. Na początku zniszczenia są nieznaczne, a skóra wraca do tego stanu. Z czasem zmiany są jeszcze niezwykle istotne. Po czterdziestym roku życia, w stanie przeżywania menopauzy, u kobiety drastycznie maleje stopień estrogenów, progesteronu oraz kolagenu i elastyny. To wszystko sprawia, że skóra stoi się cieńsza i mniej sprężysta.

skuteczne sposoby na poprawę stanu włosów i paznokci

Jakie elementy wpływają na podrażnienie skóry?

Na suchość skóry mają nacisk elementy wewnętrzne:
•geny,
•obecność chorób dermatologicznych (m.in. atopowe zapalenie skóry),
•choroby ciągłe, tj. choroby tarczycy,
•biologiczne starzenie się skóry.
Oraz elementy zewnętrzne:
•nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
•wykorzystywanie preparatów odkażających na bazie alkoholu,
•niska temperatura,
•mała wilgotność powietrza.

Cera sucha – jak o nią dbać?

Wiek nie jest istotną sprawą co do stanu skóry, ponieważ możemy pracować na jej stan za pomocą odpowiednich nawyków. Przede wszystkim warto unikać elementów, które aktywują wolne rodniki:
•stres,
•palenie papierosów,
•wykorzystywanie nieodpowiednich kosmetyków,
•bycie w klimatyzowanych wnętrzach.
Cera sucha jest cienka, bardzo napięta, blada, powszechnie widać na niej naczynia krwionośne. Najlepiej udać się do specjalisty dermatologa, który wybierze kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tego sposobu cery (najlepiej hipoalergiczne). W pielęgnacji cery liczy się nie tylko gruntowne oczyszczenie, ale również tonizowanie i nawilżanie. Ważne, żeby doprowadzić do regeneracji naskórka i zatrzymać utratę wody z powierzchni skóry.

Stres

Stres i rozciągnięcie wpływają na zwiększoną produkcję adrenaliny we krwi. Adrenalina zaś przekierowuje strumień krwi z dala od skóry, co zmniejsza dopływ tlenu do skóry. Z czasem może to zmierzać do takich efektów, jak zmatowienie skóry, strata elastyczności i nadczynność gruczołów łojowych prowadząca do zaistnienia trądziku. Po dłuższym czasie stres może skutkować oznaki przedwczesnego starzenia się i depigmentacji, bo naturalny proces regeneracyjny skóry ulega osłabieniu. Skutkuje to wolniejszym tempem obrotów komórkowych, i więc kolejne komórki skóry potrzebują wielu czasu na dotarcie do powierzchni skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ