Jak pomóc niemowlakowi w walce z katarem?

0
1096

Leczenie kataru u niemowląt jest kwestią dość stresogenną dla świeżo upieczonych kobiet, które debiutują w społeczeństwie ze statusem „Mama”. Oczywistym jest, że rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego też chce zadbać o jego zdrowie w najmniej inwazyjny ale i najbardziej skuteczny sposób. Katar u dzieci powoduje problemy z jedzeniem, oddychaniem i spaniem, co prowadzi do rozdrażnienia jego wrażliwości i idąc tym tropem, dziecko staje się niespokojne, drażliwe, skore do płaczu i do braku chęci współpracy z opiekunem.

Jak wiadomo, powszechnie można pomóc dziecku stosując metody naturalne z domowej apteczki jak i te farmakologiczne, które mają przynieść ulgę w oddechu. Ważne przy tym jest rozeznanie, jakie są przyczyny problemów oddechowych, oraz należy zapoznać się z konsekwencjami zaniedbania tego zjawiska.

Przyczyny kataru

Przyczyn kataru jest kilka. Jedną z najczęstszych są wirusy, które doprowadzają do infekcji górnych dróg oddechowych utrudniając maluchowi oddychanie. Bardzo istotne są też zanieczyszczenia powietrza, pyły i roztocza unoszące się na wietrze. Jako ostatnią przyczyną, mniej powszechną, jest alergia. Co utrudnia proces leczenia jest przeważająca, leżąca pozycja dziecka, przez co cała wydzielina z łatwością przenosi się na dolne drogi oddechowe. Prowadzi to do zapalenia oskrzeli czy płuc. Dlatego warto na czas infekcji jak najczęściej układać dziecko na boku, gdy nie śpi. Dodatkowo nieleczony katar może zapoczątkować chorobę zapalenia zatok, czy zapalenia ucha środkowego. 

Jak zwalczyć niemowlęcy katar?

Pierwszym krokiem jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w pokoju. Powinna ona oscylować przy granicy 21 stopni Celsjusza. Należy wietrzyć pokój kilka razy pod nieobecność dziecka, by pozbyć się wirusów, bakterii i alergenów, a jeśli powietrze jest suche, dobrze zainwestować w urządzenie odpowiedzialne za regulację wilgotności powietrza, lub wystarczy zawiesić nawilżacze na kaloryferach i regularne uzupełnianie poziomu wody.

Innym sposobem jest rozgrzewanie stópek i plecków dziecka za pomocą, na przykład, olejków eterycznych i regularne uzupełnianie płynów, by rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Można ją dodatkowo zwalczyć używając nowej generacji soli mineralnej marki Disnemar (http://www.disnemar.pl/), która, przy wsparciu aspiratora do nosa, skutecznie pomoże oczyścić drogi oddechowe, nie wysuszając i nie podrażniając nich. Specyficzne krople na katar warto zostawić jako ostateczność, gdyż używanie ich prowadzi do tzw. polekowego nieżytu nosa, co tylko zaognia problem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ