Due diligence- co się za tym kryje

0
461
Due diligence- co się za tym kryje

Z pojęciem audytu spotkał się niemal każdy. Wiadomo, że audyt może być finansowy, prawny czy operacyjny. Przeprowadzają go niezależne firmy, z uwagi na wymogi prawne czy potrzebę uzyskania lub utrzymania norm takich jak ISO. Formą audytu jest też due diligence, tylko czym różni się od klasycznego audytu.

Due diligence – czyli co?

Sama nazwa z angielskiego oznacza należytą staranność, ale to jeszcze nic nie mówi o tym co wchodzi w zakres takiej uslugi konsultingowej. Co więcej w przypadku due diligence zakres badania będzie się różnił w zależności od struktury i rodzaju przedsiębiorstwa, ale także celu, w jakim wykonywane jest to badanie.

Due diligence (DD) to wielopłaszczyznowa analiza przedsiębiorstwa, tak pod względem ryzyk związanych z działalnością, jak i pod względem potencjału i szans na rynku. Wymaga zaangażowania niezależnych specjalistów, najczęściej biegłych rewidentów, doradców podatkowych, prawników czy rzeczoznawców, co przyczynia się do tego, że usługa nie należy do tanich.

Po co przeprowadza się taki audyt

Due diligence kojarzy się przede wszystkim z usługą wykonywaną w momencie zmiany właściciela przedsiębiorstwa. Faktycznie najczęściej przeprowadza się taki audyt przed tego tupu transakcją, czy to z inicjatywy potencjalnego nabywcy, czy sprzedającego. Choć zdarza się także, ze tego typu audyt wykonywany jest np.w celu uzyskania bardzo dużego kredytu.

Due diligance wykonuje się by określić potencjalne ryzyko związane z transakcją na rynku kapitałowym. Ma pomóc potencjalnemu nabywcy podjąć decyzję przed potencjalnym zakupem lub fuzją. Do tego wnioski z DD, a zwłaszcza wykazane ryzyka oraz potencjał najczęściej służą obu stronom do wynegocjowania ceny transakcji.

Rodzaje due diligence

Najczęściej wykonuje się due diligence w zakresie finansowym i komercyjnym. Należy jednak pamiętać, że DD to usługa wielopłaszczyznowa, dlatego tego typu audyt obejmuje też zwykle aspekty prawne, podatkowe czy technologiczne.

Przeprowadzenie DD wymaga wykonania szeregu różnych analiz, od najbardziej podstawowych takich jak analiza finansowa i prawna. Jednak w zakres tego typu usług konsultingowych wchodzą często też analiza obciążeń podatkowych, stosowanych rozwiązań technologicznych, przepływu informacji czy zarządzania kapitałem ludzkim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ